ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Με την δεύτερη νίκη τους αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Saint Pauli, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του 16ου ομίλου επικράτησαν δύσκολα των Peristeri Wardogs με 42-49 στον Κολωνό, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Τσιχριτζή με 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο super star της ομάδας, ο Νίκος ο Γαργαλάκος!

Με τον Παπαευθυμίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τους Σοφό – Αλκίνοο Καρακατσάνη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Peristeri Wardogs προηγήθηκαν με 11-4, 1:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 11-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπασούνας, ενώ νωρίτερα από ένα δίποντο είχαν οι Τσιχριτζής – Γαργαλάκος.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με τους Περιστεριώτες να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με ακόμη 7 πόντους του Παπαευθυμίου, έκλεισαν το πρώτο μισό του παιχνιδιού στο +4, 22-18. Τους Saint Pauli κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Γαργαλάκος και Φουντούκας με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπασούνα μπήκε πιο δυνατά, βρέθηκε στο +5, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 31-34, χάρη σε 6 πόντους του Τσαμποδήμου, 4 του Γαργαλάκου και άλλους τόσους του Τσιχριτζή. Κόλλησαν επιθετικά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, με τον Λάμπρου να ηγείται της ομάδας του με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 31-34!

Ντέρμπι παρακολουθήσαμε και στην τελευταία περίοδο, όπου το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά οι Saint Pauli πήραν τη νίκη με 42-49, έπειτα από 6 ακόμη πόντους του Τσιχριτζή και τρίποντες βόμβες των Φουντούκα – Τσαμποδήμου. Ο Παπαευθυμίου με τον Βελέντζα έκαναν ό,τι μπορούσαν για τους Peristeri Wardogs, ωστόσο τόσο οι 8 πόντοι του πρώτου, όσο και το τρίποντο του δευτέρου δεν ήταν αρκετά.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Κ.): Σοφός 4, Καρακατσάνης Κ., Καρακατσάνης Α. 2, Παπαευθυμίου 24 (2), Βελέντζας 7 (1), Λάμπρου 5, Γιοβάρθης

Saint Pauli (Μπασούνας): Τσιχριτζής 14, Γαργαλάκος 12, Μπασούνας 5, Φουντούκας 7 (1), Τσαμποδήμος 11 (1), Καραμπάς, Βουλιώτης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 38 λεπτά, όταν και έβαλαν τα μεγάλα τρίποντα οι Φουντούκας – Τσαμποδήμος!