13/10/2019
Peristeri Wardogs 11 11 9 11 - 42 -
Saint Pauli 6 12 16 15 - 49 -

Με τον Μπάμπη τον Τσιχριτζή οι Saint Pauli!

Με την δεύτερη νίκη τους αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Saint Pauli, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του 16ου ομίλου επικράτησαν δύσκολα των Peristeri Wardogs με 42-49 στον Κολωνό, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Τσιχριτζή με 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο super star της ομάδας, ο Νίκος ο Γαργαλάκος!

Με τον Παπαευθυμίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τους Σοφό – Αλκίνοο Καρακατσάνη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Peristeri Wardogs προηγήθηκαν με 11-4, 1:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 11-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπασούνας, ενώ νωρίτερα από ένα δίποντο είχαν οι Τσιχριτζής – Γαργαλάκος.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με τους Περιστεριώτες να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με ακόμη 7 πόντους του Παπαευθυμίου, έκλεισαν το πρώτο μισό του παιχνιδιού στο +4, 22-18. Τους Saint Pauli κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Γαργαλάκος και Φουντούκας με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπασούνα μπήκε πιο δυνατά, βρέθηκε στο +5, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 31-34, χάρη σε 6 πόντους του Τσαμποδήμου, 4 του Γαργαλάκου και άλλους τόσους του Τσιχριτζή. Κόλλησαν επιθετικά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, με τον Λάμπρου να ηγείται της ομάδας του με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 31-34!

Ντέρμπι παρακολουθήσαμε και στην τελευταία περίοδο, όπου το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά οι Saint Pauli πήραν τη νίκη με 42-49, έπειτα από 6 ακόμη πόντους του Τσιχριτζή και τρίποντες βόμβες των Φουντούκα – Τσαμποδήμου. Ο Παπαευθυμίου με τον Βελέντζα έκαναν ό,τι μπορούσαν για τους Peristeri Wardogs, ωστόσο τόσο οι 8 πόντοι του πρώτου, όσο και το τρίποντο του δευτέρου δεν ήταν αρκετά.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Κ.): Σοφός 4, Καρακατσάνης Κ., Καρακατσάνης Α. 2, Παπαευθυμίου 24 (2), Βελέντζας 7 (1), Λάμπρου 5, Γιοβάρθης

Saint Pauli (Μπασούνας): Τσιχριτζής 14, Γαργαλάκος 12, Μπασούνας 5, Φουντούκας 7 (1), Τσαμποδήμος 11 (1), Καραμπάς, Βουλιώτης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 38 λεπτά, όταν και έβαλαν τα μεγάλα τρίποντα οι Φουντούκας – Τσαμποδήμος!