ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Οι Athens Crips, συνεχίζουν να παρουσιάζουν εξαιρετικό πρόσωπο μετά την καραντίνα, διεκδικώντας την σωτηρία τους. Αυτήν τη φορά, οι Crips κέρδισαν με 59-56 τους Pistachios στο Seven!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Pistachios μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Η ομάδα του Κοντογιάννη, με τον Γιαλελή να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκε με 17-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους Crips, από 2 πόντους, σημείωσαν οι Μαρακάκης, Κουγιουμτζόπουλος και Παπαδόπουλος!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Crips προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ. Με τους Γιγουρτάκη, Μαρακάκη και Σμυρλή να πυροβολούν στην επίθεση, μείωσαν σε 29-25 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Pistachios, 7 πόντους σημείωσε ο Μαρίνος Γονιδάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό. Οι δύο ομάδες το έβλεπαν… βαρέλι και μας χάρισαν ένα τρομερό δεκάλεπτο. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 20-20 που ήταν το σκορ της περιόδου. Τσίτουρας από την μία με 7 πόντους και Μαρακάκης από την άλλη με 6 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ωστόσο, οι Athens Crips, θωρακίζοντας τα μετόπισθεν (δέχθηκαν μόλις 5 πόντους) και με μεγάλα σουτ του Γιγουρτάκη και του Μαρακάκη, πήραν τελικά την νίκη με 59-56 κάνοντας άλλο ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή τους στην Master League. Για τους Pistachios, 2 πόντους σημείωσε ο Τσίτουρας!

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Λευτέρης Μαρακάκης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Pistachios είχαν 19/52 εντός πεδιάς, 6/17 τρίποντα και 12/28 ελεύθερες βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/70 εντός πεδιάς, 2/9 τρίποντα και 15/32 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 51 «σκουπίδια», μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 4 λάθη και 5 τάπες.

Pistachios (Πανταζής): Παπακαλοδούκας, Λεμπούσης 1, Αβαρκιώτης 3, Γιαλελής 10, Φλίγκος 4, Κοντογιάννης 10, Τσίτουρας 15, Γονιδάκης 13.

Athens Crips (Λάντζας): Κουγιουμτζόπουλος 8, Σκαφτούρος 2, Παπαδόπουλος 2, Κουρκουλής 5, Σμυρλής 12, Μαρακάκης 18, Γιγουρτάκης 12.

Τι μας άρεσε: Οι Crips παίζουν για την σωτηρία τους και σε κάθε ματς δίνουν και την ψυχή τους για την νίκη!