24/06/2020
Pistachios 17 12 20 7 - 56 -
Athens Crips 8 17 20 14 - 59 -

Μέχρι τέλους για την παραμονή οι Athens Crips!

Οι Athens Crips, συνεχίζουν να παρουσιάζουν εξαιρετικό πρόσωπο μετά την καραντίνα, διεκδικώντας την σωτηρία τους. Αυτήν τη φορά, οι Crips κέρδισαν με 59-56 τους Pistachios στο Seven!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Pistachios μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Η ομάδα του Κοντογιάννη, με τον Γιαλελή να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκε με 17-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους Crips, από 2 πόντους, σημείωσαν οι Μαρακάκης, Κουγιουμτζόπουλος και Παπαδόπουλος!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Crips προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ. Με τους Γιγουρτάκη, Μαρακάκη και Σμυρλή να πυροβολούν στην επίθεση, μείωσαν σε 29-25 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Pistachios, 7 πόντους σημείωσε ο Μαρίνος Γονιδάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό. Οι δύο ομάδες το έβλεπαν… βαρέλι και μας χάρισαν ένα τρομερό δεκάλεπτο. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 20-20 που ήταν το σκορ της περιόδου. Τσίτουρας από την μία με 7 πόντους και Μαρακάκης από την άλλη με 6 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ωστόσο, οι Athens Crips, θωρακίζοντας τα μετόπισθεν (δέχθηκαν μόλις 5 πόντους) και με μεγάλα σουτ του Γιγουρτάκη και του Μαρακάκη, πήραν τελικά την νίκη με 59-56 κάνοντας άλλο ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή τους στην Master League. Για τους Pistachios, 2 πόντους σημείωσε ο Τσίτουρας!

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Λευτέρης Μαρακάκης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Pistachios είχαν 19/52 εντός πεδιάς, 6/17 τρίποντα και 12/28 ελεύθερες βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/70 εντός πεδιάς, 2/9 τρίποντα και 15/32 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 51 «σκουπίδια», μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 4 λάθη και 5 τάπες.

Pistachios (Πανταζής): Παπακαλοδούκας, Λεμπούσης 1, Αβαρκιώτης 3, Γιαλελής 10, Φλίγκος 4, Κοντογιάννης 10, Τσίτουρας 15, Γονιδάκης 13.

Athens Crips (Λάντζας): Κουγιουμτζόπουλος 8, Σκαφτούρος 2, Παπαδόπουλος 2, Κουρκουλής 5, Σμυρλής 12, Μαρακάκης 18, Γιγουρτάκης 12.

Τι μας άρεσε: Οι Crips παίζουν για την σωτηρία τους και σε κάθε ματς δίνουν και την ψυχή τους για την νίκη!