ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Πολύ όμορφο παιχνίδι στο Περιστέρι μεταξύ των Deflections και Δαλάι Κλάμα με τους δεύτερους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο!!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Τσανταφάκη ενώ ακολούθησαν 7 σερί πόντοι για τους Δαλάι Κλάμα από Τσιάρα και Κρινή. Με ένα σερί 9 πόντων όμως οι Deflections με τους Νικολαϊδη, Καμπέρη και Μαράντο διαμόρφωσαν το 12-8 της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αμφίρροπη με εκατέρωθεν καλάθια. Μαζιώτης και Μαράντος σκόραραν για τους Deflections ενώ με τρίποντο ο Μπέης και ο Σταματόπουλος με 4 πόντους σκόραραν για τους Δαλάι Κλάμα. Ένα μικρό σερί για τους Δαλάι Κλάμα από Τσιάρα, Κλούτσο, Κρινή και Μιχόπουλο θα σταματήσει με 5 πόντους  του Νικολαΐδη και 2 του Μαζιώτη ενώ στο τέλος της περιόδου Τσιάρας και Μαζιώτης με 2/2 βολές θα γράψουν το 27/27!

Το Δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους Deflections με ένα σερί 16-4 από Νικολαΐδη, Μαζιώτη και Μαράντο. Ο Ντεμελής με τρίποντο μείωσε για τους Δαλάι Κλάμα για να ακολουθήσουν δυο δίποντα των Deflections από Καμπέρη και Μαράντο. Η περίοδος έκλεισε με 6 σερί πόντους των Δαλάι Κλάμα για το τελικό 49-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο απολαυστική στο ματς! Με 4 συνεχόμενους πόντους του Σταματόπουλου οι Δαλάι Κλάμα μείωσαν τη διαφορά για να πάρει την σκυτάλη ο Νικολαΐδης με 5 δικούς του γράφοντας το 52-47. Εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση των Δαλάι Κλάμα που τους έδωσε και τη νίκη. Με ένα σερί 14-0 με τους Κρινή, Μπέη, Κλουτσό και Σταματόπουλο πέρασαν μπροστά με 10 πόντους. Οι Deflections αντέδρασαν και με 7 πόντους από τον Νικολαΐδη μείωσαν στους 3. Στα τελευταία λεπτά όμως οι Deflections κόλλησαν στην επίθεση σκοράροντας μόνο 3 πόντους από τις βολές ενώ οι Δαλάι Κλάμα βρήκαν λύσεις με τους Κλούτσο, Μπέη και Ντεμελή να διαμορφώνουν το τελικό 62-69!!!

Οι γηπεδούχοι είχαν 17-32 βολές, 15/38 δίποντα και 5/20 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, 8 κλεψίματα ενώ είχαν και 18 λάθη Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη είχαν 18/25 βολές, 18/39 δίποντα, 5/34 τρίποντα, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη

Mvp αναδείχθηκε ο Σταματόπουλος έχοντας 12 πόντους, 5/7 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος! Για τους Deflections ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με 29 πόντους 12/14 βολές, 3/5 τρίποντα και 4/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη

Deflections(Χειράκης): Σταυρόπουλος 2, Καμπέρης 4, Μενδρινός, Τσανταφάκης 3, Νικολαϊδης 29, Μαζιώτης 10, Μαράντος 14, Στεφανίδης

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 15, Κρινής 12, Χατζάκης, Νικηταράς, Μιχόπουλος 1, Μπέης 8, Ντεμελής 6, Σταματόπουλος 12, Κλούτσος 12, Γκανασούλης, Μπαλατσός 3

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές του σκορ και το πολύ ωραίο μπάσκετ της τελευταίας περιόδου από τους Δαλάι Κλάμα!!!