15/10/2020
Deflections 12 15 22 13 - 62 -
Δαλάι Κλάμα 8 19 16 26 - 69 -

Νίκη με φοβερή ανατροπή για τους Δαλάι Κλάμα!

Πολύ όμορφο παιχνίδι στο Περιστέρι μεταξύ των Deflections και Δαλάι Κλάμα με τους δεύτερους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο!!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Τσανταφάκη ενώ ακολούθησαν 7 σερί πόντοι για τους Δαλάι Κλάμα από Τσιάρα και Κρινή. Με ένα σερί 9 πόντων όμως οι Deflections με τους Νικολαϊδη, Καμπέρη και Μαράντο διαμόρφωσαν το 12-8 της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αμφίρροπη με εκατέρωθεν καλάθια. Μαζιώτης και Μαράντος σκόραραν για τους Deflections ενώ με τρίποντο ο Μπέης και ο Σταματόπουλος με 4 πόντους σκόραραν για τους Δαλάι Κλάμα. Ένα μικρό σερί για τους Δαλάι Κλάμα από Τσιάρα, Κλούτσο, Κρινή και Μιχόπουλο θα σταματήσει με 5 πόντους  του Νικολαΐδη και 2 του Μαζιώτη ενώ στο τέλος της περιόδου Τσιάρας και Μαζιώτης με 2/2 βολές θα γράψουν το 27/27!

Το Δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους Deflections με ένα σερί 16-4 από Νικολαΐδη, Μαζιώτη και Μαράντο. Ο Ντεμελής με τρίποντο μείωσε για τους Δαλάι Κλάμα για να ακολουθήσουν δυο δίποντα των Deflections από Καμπέρη και Μαράντο. Η περίοδος έκλεισε με 6 σερί πόντους των Δαλάι Κλάμα για το τελικό 49-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο απολαυστική στο ματς! Με 4 συνεχόμενους πόντους του Σταματόπουλου οι Δαλάι Κλάμα μείωσαν τη διαφορά για να πάρει την σκυτάλη ο Νικολαΐδης με 5 δικούς του γράφοντας το 52-47. Εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση των Δαλάι Κλάμα που τους έδωσε και τη νίκη. Με ένα σερί 14-0 με τους Κρινή, Μπέη, Κλουτσό και Σταματόπουλο πέρασαν μπροστά με 10 πόντους. Οι Deflections αντέδρασαν και με 7 πόντους από τον Νικολαΐδη μείωσαν στους 3. Στα τελευταία λεπτά όμως οι Deflections κόλλησαν στην επίθεση σκοράροντας μόνο 3 πόντους από τις βολές ενώ οι Δαλάι Κλάμα βρήκαν λύσεις με τους Κλούτσο, Μπέη και Ντεμελή να διαμορφώνουν το τελικό 62-69!!!

Οι γηπεδούχοι είχαν 17-32 βολές, 15/38 δίποντα και 5/20 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, 8 κλεψίματα ενώ είχαν και 18 λάθη Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη είχαν 18/25 βολές, 18/39 δίποντα, 5/34 τρίποντα, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη

Mvp αναδείχθηκε ο Σταματόπουλος έχοντας 12 πόντους, 5/7 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος! Για τους Deflections ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με 29 πόντους 12/14 βολές, 3/5 τρίποντα και 4/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη

Deflections(Χειράκης): Σταυρόπουλος 2, Καμπέρης 4, Μενδρινός, Τσανταφάκης 3, Νικολαϊδης 29, Μαζιώτης 10, Μαράντος 14, Στεφανίδης

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 15, Κρινής 12, Χατζάκης, Νικηταράς, Μιχόπουλος 1, Μπέης 8, Ντεμελής 6, Σταματόπουλος 12, Κλούτσος 12, Γκανασούλης, Μπαλατσός 3

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές του σκορ και το πολύ ωραίο μπάσκετ της τελευταίας περιόδου από τους Δαλάι Κλάμα!!!