19/07/2021
Reddicolo 10 15 11 7 - 43 -
Space Jam 15 9 6 8 - 38 -

Ο θάνατος της Space Jam, η ζωή για το Reddicolo!

Το Reddicolo πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος νικώντας την Space Jam με 43-39. Ενώ οι ομάδες κατέβηκαν για ένα αδιάφορο παιχνίδι, η ξαφνική αποχώρηση ομάδας στον όμιλο τους άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης και μέχρι τέλος παίχτηκε η πρόκριση, την οποία κέρδισε δίκαια το Reddicolo.
Καλύτερη στην αρχή του παιχνιδιού η Space Jam, η οποία με όπλο την ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Το Reddicolo κυρίως από μέση απόσταση απειλούσε και το δεκάλεπτο έληξε 10-15 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Σταμούλης κράτησε όρθιο το Reddicolo με οκτώ πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Μαυροσκότης είχε οκτώ για την Space Jam.
Σκ διαμέτρου αντίθετο το δεύτερο δεκάλεπτο με το Reddicolo να βγάζει μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, ενώ η κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση βελτιώθηκε. Έτσι, με την Space Jam να μην μπορεί να πλησιάσει στο καλάθι και να πετυχαίνει μόνο τρίποντα (3), το Reddicolo πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 25-24. Ο Ράδος είχε πέντε για το Reddicolo σε αυτό το διάστημα, από τρεις οι Μαυροσκότης, Πέτσας και Νίκου.
Ακόμα καλύτερο το Reddicolo στην τρίτη περίοδο, η Space Jam έδειξε τα πρώτα σημάδια κούρασης και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 36-24 (28′). Η Space Jam με δύο τρίποντα στο τέλος από Νίκου και Πέτσα μείωσαν στο 36-30 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ράδος ξεχώρισε πάλι έξι πόντους για το συγκρότημα του Μακρή.
Στην τέταρτη περίοδο πλέον όλα ήταν ανοιχτά καθώς η Space Jam ήταν κοντά στο σκορ. Πλέον η κούραση είχε επηρεάσει και τις δύο ομάδες και η Space Jam δεν κατάφερε να μειώσει παραπάνω, ενώ χαρακτηριστικό ήταν ότι οι δύο ομάδες στα τελευταία πέντε λεπτά πέτυχαν από δύο πόντους. Το Reddicolo πήρε τελικά την νίκη – πρόκριση με 43-39 με την βοήθεια του Ράδου που πέτυχε πέντε ακόμα πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκου ήταν πρώτος σκόρερ με τρεις.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ο Ράδος με 16 πόντους (3/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 1/5 βολές), 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 3 μπλοκ. Για τους φιλοξενούμενους καλύτερος ο Κολέογλου με 6 πόντους (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 14 ριμπάουντ, 1,λαθος και 1 μπλοκ.
Συνολικά το Reddicolo είχε 15/47 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 4/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λαθάκια και 3 μπλοκ. Η Space Jam είχε 5/30,διποντα, 9/39 τρίποντα, 1/4 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.
Reddicolo (Μακρής): Σταμούλης 11 (9ρ), Νταλαμπίρας 4, Λούτσος 5 (14ρ), Γιαννούλης 7, Μακρής (5ρ 4ασ), Ράδος 16 (18ρ 3τρ 3μπλ).
Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 1 (18ρ), Μαυροσκότης 11 (3), Πέτσας 8 (2τρ 4κλ), Κολέογλου 6 (14ρ), Νίκου 12 (4).
Τι μας άρεσε: Η γεμάτη στατιστική του Ράδου που φάνηκε και την κανονική ροή του παιχνιδιού.