31/03/2024
Sun City Spurs 14 26 23 23 - 86 -
New York Fix 20 8 8 14 - 50 -

1-0 οι Spurs!

Ο Πλατανίτης μπήκε με φόρα στο ματς και με έξι γρήγορους πόντους έδωσε το προβάδισμα στους New York Fix (5-6). Γκαβανόπουλος και Μαγγωνάκης μονοπολούσαν τις επιθέσεις των Sun City Spurs, που δυσκολεύονταν όμως να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Χατζής και Ζορμπάς πήραν την σκυτάλη στην επίθεση από τον Πλατανίτη και έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στους Fix με την λήξη του δεκαλέπτου (14-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μίλησε το βάθος πάγκου των Sun City Spurs. Μελισσάρης και Τσατσάνης με εφτά και έξι πόντους αντίστοιχα έδωσαν προβάδισμα εφτά πόντων στους γηπεδούχους (29-22). Στη συνέχεια η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-28.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ανδρέας Σταυρόπουλος εμφάνισε δύο ακόμα άσσους από το μανίκι του. Σαλονικίδης και Κυριαζίδης μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με δικά τους καλάθια έκαναν το σκορ 54-29 και καθάρισαν το ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 63-36.

Οι New York Fix, οι οποίοι παρατάχθηκαν με μόλις έξι παίκτες στην αναμέτρηση, δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στην ποιότητα και το βάθος πάγκου των γηπεδούχων. Έτσι οι Sun City Spurs πήραν την νίκη με σκορ 86-50 και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ζορμπάς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 22, Διονυσόπουλος, Κακλέας 6, Κυπριανός 2, Κυριαζίδης 8, Μαγγωνάκης 7, Μελισσάρης 9, Μπούσης 2, Πάλλης 9, Ρούμελης 2, Σαλονικίδης 9, Τσατσάνης 8.

New York Fix (Χατζής): Ζορμπάς 22, Καλπακίδης, Κολέτσος, Κουτούζος, Παύλου, Πλατανίτης 13, Χατζής 15

Τι μας άρεσε: Το βάθος του πάγκου των Sun City Spurs.