28/01/2024
Pink Paper 24 15 7 14 - 60 -
Bonobo BC 9 16 9 12 - 46 -

12+1 έγραψε για Pink Paper!

Οι δύο ομάδες έχουν διαγράψει διαφορετικές πορείες, μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να είναι σε τροχιά Playoff και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να σώσουν την κατηγορία.

Με γεμάτους πάγκους παρατάχθηκαν και τα δύο στρατόπεδα, έτοιμα να δώσουν την μάχη τους για το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Pink Paper, νοθρό για τις "Μαϊμούδες". Με 4/9 οι "Ροζ", σε ένα μόλις δεκάλεπτο, ξέφυγαν από νωρίς με διψήφια διαφορά. Οι Bonobo δεν ήταν συγκεντρωμένοι και βρέθηκαν να κυνηγάνε από την αρχή. Η τριπλέτα Μποτσάκου - Καρπούζη - Καραϊσκου, δεν είχε καμία διαθέση να το κάνει derby και "πυροβολώντας" απ' όλες τις μεριές του παρκέ, έδωσε ανάσα νικητή. Από την άλλη, το "αστέρι" της ομάδας, Σταύρος Μπάμπαλης, άργησε να.... "βρει το χέρι του", με τον Αραβαντινό να είναι ο βασικός πόλος σκοραρίσματος, σε εκείνο το σημείο.

Η συνέχεια ήταν, πάνω - κάτω, ανάλογη. Οι Pink "σίγησαν" σε μεγάλο βαθμό απο τα 6.75, χωρίς όμως να χάνουν τον ρυθμό τους. Για τους Bonobo υπήρξε σημαντική βελτίωση στην επίθεση, με τον Μπάμπαλη να γίνεται διψήφιος σε ένα μόλις δεκάλεπτο και τον Αραβαντινό να τον ακολουθεί όσο καλύτερα μπορούσε. Μεγάλο πλήγμα για την παρέα του Φουραδούλα, η άμυνα. Μπορεί να έβαζαν μπροστά, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν ιδιαίτερα τους αντιπάλους τους. Οι ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 39-25.

Επιστροφή για το δεύτερο μισό, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις... Οι Pink παρέμειναν πάντα οδηγοί, χάνοντας όμως από τραυματισμό στο χέρι τον Καραϊσκο, ο οποίος αναγκάστηκε να κάτσει στον πάγκο μέχρι το τέλος του αγώνα. Μπάμπαλης και Αραβαντινός έμοιαζαν όαση στην αντίπερα όχθη, χωρίς να λαμβάνουν ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους. Με την διαφορά πάντα σε ασφαλή όρια, δεν έδειχνε ότι η είκονα του παιχνιδιού μπορούσε να αλλάξει.

Με εξαίρεση την παρουσία του Ιλί που δεν κατάφερε να δώσει σκορ στην ομάδα του, όσοι Pink Paper "πάτησαν" παρκέ, σκόραραν. Συντηρώντας την απόσταση και παίζοντας καλύτερο μπάσκετ, έφτασαν στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Για τους Bonobo ήταν σαν να βλέπουμε λούπα για 40 λεπτά, με Αραβαντινό και Μπάμπαλη να πετυχαίνουν τους 41(!!!) από τους 46 πόντους της ομάδας τους. Το τελικό σκορ έγραψε 60-46, με φαβορί και αουτσάιντερ να επιβεβαιώνουν τον τίτλο τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ακόμα μια φορά ο Μποτσάκος με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Bonobo ξεχώρισε ο Σταύρος Μπάμπαλης, σημειώνοντας double-double(26 πόντους - 10 ριμπάουντ), 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Pink Paper(Καμπόσος): Μποτσάκος 18, Ορφανίδης 10, Καραϊσκος 11, Καρπούζης 8, Κοντομίχος 6, Αδαμάκης 3, Ιλί, Ζηζόπουλος 2, Πρασόπουλος 2.

Bonobo(Φουραδούλας): Αλφαντής 2, Αραβαντινός 15, Φουρλής 2, Φουραδούλας, Μπίτσικας 1, Στάθης Μπάμπαλης, Κιτσαντάς, Λάγιος, Παυλόπουλος, Σταύρος Μπάμπαλης 26.

Τι μας άρεσε: Η συνέπεια των νικητών στην αναμέτρηση