16/12/2023
Μίνωες 23 9 19 17 - 68 -
Orlando Tragics 11 7 10 23 - 51 -

14/14 οι Μίνωες!

Ο Παναγιώτης Βογιατζής παρέσυρε με την αθλητικότητά του συμπαίκτες και αντιπάλους, είδε τον Συκά να εκτελεί από την περιφέρεια και οι Μίνωες έκλεισαν με το 23-11 την πρώτη περίοδο στο Φάληρο, με τον Αχτύπη από την άλλη να δίνει μάχες κάτω από τα δύο καλάθια και να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά. Ο Σπυράτος με τον Αχτύπη εκτέλεσαν από κοντινή απόσταση, η εικόνα των Orlando δεν ήταν κακή, αλλά... Οι αργές επιστροφές και οι... γοργοπόδαροι Συκάς και Βογιατζής δεν άφησαν περιθώρια, το σκορ ξέφυγε και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-18 για Μίνωες!

Δεν έπαιξε πολύ στην τρίτη περίοδο, αλλά όσο έπαιξε ήταν καταπληκτικός! Ο Γκατζιάς έχει αρχίσει και σουτάρει με ευκολία και από τα 6.75, Αριστείδης Αλεξόπουλος και Κωνσταντίνου έβαλαν και εκείνοι το λιθαράκι τους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-28 για τους Μίνωες, με τον Αγγελιδάκη να μην είναι αρκετός για τους Tragics. Με τη διαφορά σε τέτοια ύψη και την κατάσταση στην οποία βρίσκονταν οι γηπεδούχοι να μην επιτρέπει όνειρα... ανατροπής, οι Μινωες έφτασαν μέχρι τέλους και κέρδισαν με σκορ 68-51!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρυσοβαλάντης Συκάς με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε οΠαναγιώτης Τσιώγκας με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19-59 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 15/17 βολές, 67 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη.

Μίνωες (Μπαχάς): Αλεξόπουλος Ν. 10, Αλεξόπουλος Α. 2, Βλάχος 7, Βογιατζής 11, Γκατζιάς 11, Κωνσταντίνου 8, Μπαχάς, Συκάς 19.

Orlando Tragics (Κωνσταντίνου): Αγγελιδάκης 9, Ακτύπης 9, Κωνσταντίνου 8, Παπαντώνης, Ποθητός 2, Σπυράτος 5, Τσιώγκας 18.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!