14/01/2024
Peristeri Wardogs 7 8 6 12 - 33 -
Μίνωες 15 18 18 11 - 62 -

17/17 και συνεχίζουν...

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τις προθέσεις τους οι Μίνωες αφού με πρωταγωνιστές τους Γκατζιά, Βογιατζή και Γαλίτη πήραν διαφορά ασφαλείας (7-15). Για τους γηπεδούχους οι Καρακατσάνης και Καρκατσούλης έκαναν καλή περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο, οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το γνωστό παιχνίδι τους και να προσθέτουν στην επιθετική τους εξίσωση τους Βλάχο, Συκά και Παπασταμο και το σκορ ξέφυγε για τα καλά (15-33).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τυπική διαδικασία και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι Μίνωες έτρεξαν το γήπεδο, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και με καλάθια των Συκά και Βογιατζή προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 21-51 ενώ με πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 33-62. Οι Wardogs δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανούν ανταγωνιστικοί, γνώρισαν βαριά ήττα και παρέμειναν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Συκάς με 21 πόντους (8/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/42 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/49 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης 5 (1), Καραπιπεράκης 4, Καρκατσούλης 6 (2), Καρλής 4, Μυτιληναίος 2, Νικολαρόπουλος 4, Σοφός 4, Σπυρέλης, Τσίγρας 4

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 2, Βλάχος 2, Βογιατζής 14 (2), Γαλίτης 4, Γκατζιάς 7 (1), Μπαχάς 6, Παπαστάμος 6, Συκάς 21 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.