15/10/2023
Komic Mastoras BC 4 16 9 5 - 34 -
Saint Pauli 15 8 18 16 - 61 -

2Χ2 για την Saint Pauli!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Evolution, οι St Pauli πήραν τη δεύτερη νίκη τους, καθώς επιβλήθηκαν του Komic Mastoras 34-61. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενος στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με σκληρή άμυνα, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 11 πόντους, χάρη στους 10 πόντους του Μπέκα και άλλους 5 του Λεμονίδη. Ο Komic Mastoras, δεν κατάφερε πολλά, καθώς σκόραρε μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λίγγρη να σκοράρει τους 3, κάνοντας το 4-15.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Komic Mastoras έδειξε έναν άλλον χαρακτήρα ως ομάδα. Πίεσε ψηλά, έβγαλε συνεργασίες και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στους 4 πόντους, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, τα βρήκαν σκούρα, δεν είχαν λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, σκοράροντας μόνο 8 πόντους στο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο με την υπέρ τους διαφορά 3 πόντων. Λήξη πρώτου ημιχρόνου 20-23.

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με τη Saint Pauli να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρει το δεύτερο ροζ φύλο της, καθώς με τους 7 πόντους του Λεμονίδη και με τους  6 πόντους του Παντελή, κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά, στους στους 16 πόντους, με ένα επιμέρους 9-18!. Στην αντίπερα όχθη, ο Komic Mastoras, δεν ήταν καλός, με πολλές βιαστικές επιθετικές αποφάσεις και με κακές επιστροφές στην άμυνα, πέτυχε μόλις 9 πόντους. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου  29-45.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι St. Pauli ήταν καλύτεροι συνολικά,  διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την υπέρ τους διαφορά, επικρατώντας του Komic Mastoras 34-61.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 15/35 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι είχαν 6/19 βολές, 11/37 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη

Betsson mvp της St. Pauli,  ο Παντελής με 15 πόντους. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, είχε 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Πολυτιμότερος για τον Komic Mastoras ο Γρηγοράκης με 8 πόντους. Πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Komic Mastoras (Αυγερινός): Αγγελάκης 8, Αυγερινός 1, Γουρδούμπας, Γρηγοράκης 8, Λίγγρης 6, Μαρμαράς 4, Νικόλας 5, Σερεβέτας, Τράσσης 2

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 5, Καραμπάς, Καρυοφύλλης 4, Κονταρίδης, Λεμονίδης 14, Μόνος 3, Μπέκας 12, Παντελής 15, Πιτένης 5, Τζοβάρας 3

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια της Saint Pauli