04/02/2022
Patras LakiStars - - - - - 44 -
TECHbuddy - - - - - 50 -

Too Hard To Die η TECHbuddy!

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Basketaki Patras League, διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής στα κλειστά του Προμηθέα το παιχνίδι ανάμεσα σε Patras Lakistars και Techbuddy. Μετά από 40 λεπτά έντονης μάχης σώμα με σώμα, η Techbuddy αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 50-44.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ με διάθεση να τρέξουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Techbuddy να προηγηθεί με 4 πόντους (18-14). Από πλευρά των Lakistars, ο Καμπάσης με 7 πόντους ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του. Από την αντίθετη πλευρά, ο Γεωργιόπουλος με 2 τρίποντα έδωσε το κάτι παραπάνω που έψαχνε η ομάδα του για να προηγηθεί.

Στη δεύτερη περίοδο, οι 2 ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, καθώς δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο ημίχρονο με την Techbuddy να κρατάει το συν 4 έναντι των Lakistars (27-23). Το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες, με τους ψηλούς Καμπάση από Lakistars και Κωνσταντόπουλο από Techbuddy να διακρίνονται.

Στην τρίτη περίοδο, οι Φωστέρης και Διαμαντόπουλος προσπάθησαν να βοηθήσουν τον πολύ καλό στο παιχνίδι Καμπάση, ωστόσο δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά. Αντίθετα, η Techbuddy πήρε αέρα 7 πόντων (33-40). Οι Αμπατζής και Κωνσταντόπουλος σημείωσαν καθοριστικούς πόντους για λογαριασμό της Techbuddy.

Στην τελευταία περίοδο, παρά τις προσπάθειες των Lakistars η Techbuddy κατάφερε να επιβληθεί. Έτρεξε σωστά στο γήπεδο, έπαιξε με υπομονή στην επίθεση και οι Κωνσταντόπουλος με τον Μπαλτά ήταν τρομεροί. 50-44 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα. Για τους Stars θετικός στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Τζελέπης με 5 πόντους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 3 λάθη σε 33 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ (2-4) σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras LakiStars είχαν 13/36 (36,1%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 12/21 βολές (57,1%), 41 ριμπάουντ (8-33), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη. Η TechBuddy είχε 13/43 (30,2%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 12/23 βολές (52,2%), 45 ριμπάουντ (16-29), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Φωστέρης 4, Μαρκόπουλος 2, Σιδηρόπουλος 8, Μάργελος, Σαββόπουλος 4, Καμπάσης 14, Μαγγιώρος 3 (10 ριμπ), Διαμαντόπουλος 2, Μητρόπουλος, Τζελέπης 7.

TechBuddy(Βαλέρης): Παπαδημητρόπουλος 4, Βαλέρης 2, Γιαννακόπουλος 6 (7 ριμπ), Δημογιάννης 3, Σουλιώτης 2, Γεωργιόπουλος 6, Μπαλτάς 6, Αμπατζής 9, Χύτας, Μενεγής 2, Κωνσταντόπουλος 10 (10 ριμπ).

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Λεωνίδας Κωνσταντόπουλος που όταν χρειάστηκε έδωσε επιθετικές λύσεις. Είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η αμυντική απόδοση του Γιαννακόπουλου που έκανε 3 κοψίματα!