41
45ers - - - - - 41 -
Ice Cream Lovers - - - - - 57 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Ice Cream Lovers!

Την 2η συνεχόμενη τους νίκη πέτυχαν οι Ice Cream Lovers οι οποίοι κατατρόπωσαν τους 45ers με σκορ 41-57! Οι Lovers δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα του 1ου μισού του πρωταθλήματος και δείχνουν να έχουν αποκτήσει χημεία. Ακόμα μία ήττα για τους 45ers που αγωνιστικά είναι πεσμένοι.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, κάτι που μαρτυράτε εύκολα από το 7-7 που έληξε η πρώτη περίοδος. Στο διάστημα αυτό, μπορούμε να πούμε πως ξεχώρισαν από πλευράς 45ers ο Προβίδας και από πλευράς Lovers ο Λιοφάγος με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι άνοιξε και οι 2 ομάδες βρήκαν χώρους και έτρεξαν για να σημειώσουν καλάθια .Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 24-27 υπέρ των Lovers. Οι πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα ήταν 2 για κάθε ομάδα. Από τους 45ers διακρίθηκαν οι Προβίδας και Χριστοδουλάκος και για τους Lovers οι Βασιλείου και Κόρδας.

Στην Τρίτη περίοδο, οι Lovers πάτησαν καλύτερα στο παρκέ έναντι των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων (33-43). Ο Κόρδας συνέχισε την καλή παρουσία που είχε στη δεύτερη περίοδο και στην Τρίτη  με 7 πόντους, ενώ αντίθετα το σκοράρισμα μοιράστηκε στους παίκτες των 45ers.

Στην τελευταία περίοδο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των 45ers να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκηνικό, δεν τα κατάφεραν. Οι Lovers κράτησαν τον ίδιο ρυθμό επιθετικά και ολοκλήρωσαν τον αγώνα, νικώντας με τη σημαντική διαφορά των 16 πόντων (41-57). Το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες των 45ers ξανά, ενώ από πλευράς Lovers οι Λιοφάγος και Μιχαλόπουλος σημείωσαν από 4 πόντους έκαστως σε αυτό το διάστημα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασιλής Κόρδας που πέτυχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 4 ασίστ και 3 λάθη σε 25:31 λεπτά συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστοδουλάκος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 38:34 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 10/46 δίποντα (21,7%), 0/7 τρίποντα (0%), 7/14 βολές (50%), 30 ριμπάουντ (4-26), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 14/38 δίποντα (36,8%), 6/22 τρίποντα (27,3%), 11/21 βολές (52,4%), 42 ριμπάουντ (12-30), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Χριστοδουλάκος 14, Γκοτσόπουλος 2, Κουζούδης 1, Σπανός 4, Κρίβας 7, Γραμματικόπουλος 2, Προβίδας 11, Κούλης.

Ice Cream Lovers(Βασιλείου): Λιοφάγος 9, Κόρδας 15, Πανταζής 3, Καρκούλιας 2, Μιχαλόπουλος 10, Βασιλείου 6 (7 ριμπ), Σίκλης 7 (9 ριμπ), Σκλάβος 5.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε: Το ηγετικό πνεύμα του Παναγιώτη Βασιλείου που δείχνει να καθοδηγεί την ομάδα του!