21/09/2020
Αναλώσιμοι 5 15 13 14 - 47 -
Melisses BC 4 9 10 6 - 29 -

2 στα 2 οι Αναλώσιμοι!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 19 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό του Basketaki Arena, οι Αναλώσιμοι πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, για τον 10ο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας εύκολα με 47 – 29 απέναντι στις Melisses.
Άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Αναλώσιμοι βρήκαν 5 πόντους με δίποντο του Χρηστακάκου και τρίποντο του Φωτίου, ενώ για τις Μέλισσες από ένα καλάθι πέτυχαν Βάγγαλης και Καψιώχας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και βρήκαν 10 γρήγορους πόντους με Χρηστακάκο(5), Ταλιούρα και Μανώλη, ενώ για τις Melisses Σ.Μπουγιούκος και Κεφαλίδης με τρίποντο μείωναν σε 15 – 9. Χρηστακάκος με νέο τρίποντο, Μανώλης από την μία και Α. Μπουγιούκος, Κεφαλίδης από την άλλη διαμόρφωσαν το 20 – 13 σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Νάνη για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Αναλώσιμοι με Χρηστακάκο, Ταλιούρα και Τάγαρη ξέφυγαν με 27 – 16. Στη συνέχεια οι Melisses προσπαθούσαν να μειώσουν με βολές του Κεφαλίδη και καλάθια από Ομράν και Βάγγαλη, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα με Μανώλη(4) και Τάγαρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (33 – 23.).
Στην τελευταία περίοδο οι Αναλώσιμοι μπήκαν πολύ δυνατά, έτρεξαν 9 – 0 με τέσσερις πόντους του Μανώλη, τρίποντο του Φωτίου και δίποντο του Ταλιούρα δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη (42 – 23.).Οι Melisses πέρυχαν 6 πόντους με Παπαδιά, Μπάνο και Α. Μπουγιούκο, για να έρθει ο Χρηστακάκος με 5 ακόμα πόντους να διαμορφώσει το τελικό 47 – 29.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νάνης με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Συνολικά οι Αναλώσιμοι είχαν 16/32 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Οι Melisses είχαν 11/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 5/6 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.
Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Ζάφειρας (8ρ.), Λιάσκας, Μανώλης 12 (3κ.),Τάγαρης 4 , Ταλιούρας 8(3κλ.),Φωτίου 3, Χρηστακάκος 20(13ρ.).
Melisses (Α.Μπουγιούκος): Βαγγαλης 5, Καψιώχας 2, Κεφαλίδης 7, Κοντοπάνος 2, Μπάνος 4, Α. Μπουγιούκος 2 (8ρ), Νάνης 3 (9ρ.), Ομράν 2, Παπαδιάς, Πάτσης, Σ. Μπουγιούκος.
Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα.
Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη που έκαναν οι Μέλισσες.