26/11/2021
TECHbuddy - - - - - 67 -
Occupy Media - - - - - 47 -

+20 για την TECHbuddy!!!

Το ταλέντο και τα δόντια της έδειξε η TechBuddy στον αγώνα ενάντια στην αήττητη και πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα Occupy Media. Με οργανωμένο μπάσκετ και 2 monster performances από Γεράνιο και Γιαννακόπουλο, η TechBuddy δραπέτευσε από τα κλειστά του Προμηθέα με το ροζ φύλλο αγώνα. Έριξε 20αρα νικώντας 67-47 την ΟΜ και έστειλε ηχηρό μήνυμα σε όλες τις ομάδες της Master League!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα κάτι που το μαρτυράει και το 14-15 των πρώτων 10 λεπτών. Οι δύο ομάδες έτρεξαν στο γήπεδο και έπαιξαν σκληρό old school μπάσκετ. 2 καλάθια πέτυχε ο Γεράνιος, ενώ σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Μπαλτάς για την TechBuddy. 4 πόντους με 1 τρίποντο έβαλε ο Σκροπωληθας και 1 τρίποντο είχε ο Χρήστος Πασχάκης.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο δημιουργώντας μια διαφορά 9 πόντων (21-11). Από τους 21 πόντους, 10 έβαλε ο καταπληκτικός Γιαννακόπουλος, ενώ τους 8 συνολικά στο παιχνίδι έφτασε ο Γεράνιος. Κουπί για την ΟΜ τράβηξε ο θηριώδης Ρουμελιώτης που μέτρησε 7 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος επιθετικά.

Σε διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στο 3ο δεκάλεπτο. Η TechBuddy με ορθή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, επέβαλε τελείως τον ρυθμό της. 8 πόντους με 2 σερί τρίποντα έβαλε ο Γεράνιος, ενώ με 5 πόντους ακολούθησε ο Γιαννακόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 10 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο συγκινητικός Σκροπωληθας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την εκτός ρυθμού Occupy Media. 16-12 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Έχοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας της τάξεως των 13 πόντων, η TechBuddy είχε τον 1ο λόγο για την νίκη και το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. Η ΟΜ όχι μόνο δεν μείωσε αλλά δέχθηκε 7 παραπάνω πόντους από όσους έβαλε (16-9). Έτσι, η super ομάδα του Περικλή Πασχάκη έχασε για 1η φορά στον θεσμό του BPL! 10 πόντους είχε ο Γεράνιος που σφράγισε την νίκη με 20 πόντους υπέρ της TechBuddy! 2 σερί τρίποντα έβαλε ο Στεφανίδης που δεν έπαιξε όπως μας έχει συνηθίσει. 67-47 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και κανένα λάθος (!) σε 32:26 λεπτά συμμετοχής. Για την ΟΜ ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ (8-7) και 2 λάθη σε 29:22 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/46 δίποντα (43,5%), 6/22 τρίποντα (27,3%), 9/14 βολές (64,3%), 38 ριμπάουντ (10-28), 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη. Η Occupy Media είχε 10/29 δίποντα (34,5%), 4/29 τρίποντα (13,8%), 15/22 βολές (68,2%), 39 ριμπάουντ (13-26), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 17 λάθη.

TechBuddy(Γεράνιος):Παπαδημητρόπουλος, Βαλέρης 6, Γεράνιος 22 (7 ασίστ), Γιαννακόπουλος 20, Σουλιώτης 2 (9 ριμπ), Γεωργιόπουλος 2, Μπαλτάς 5, Αμπατζής 7, Μενεγής 3.

Occupy Media(Πασχάκης Π.):Πασχάκης Χ. 5, Στεφανίδης 10, Σκρωπολήθας 12 (10 ριμπ), Σακελλαρόπουλος 2, Μάλλιαρης 2, Τσαγκρώνης, Πασχάκης Π. 2, Ρουμελιώτης 14 (15 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν σίγουρα ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος που σταμάτησε στους 20 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, ενώ αποτέλεσε την κύρια επιθετική λύση της ΤΒ σε σετ επιθέσεις!

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Γεράνιου που συγκέντρωσε 35 πόντους στο efficiency system!