04/01/2024
Mikrokosmos 13 16 11 19 - 59 -
Ellinoroston Celtics 22 7 7 16 - 52 -

Μπαίνει τρέχοντας στο 2024 ο Mikrokosmos!

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε το 2023 και τελείωσε το 2024, ο Mikrokosmos Athens πήρε την έκτη του νίκη στον τρίτο όμιλο της Development 2, επικρατώντας με 59-52 των Ellinoroston Celtics, με όπλο την άμυνα και το τρέξιμο.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Κέλτες και με μπροστάρηδες τον εξαιρετικό σε αυτό το δεκάλεπτο Χατζηγιάννη (12π, 3τρ) και τον Μαλτέζο (5π) πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά στο σκορ. Ο Γιαννατζόγλου και ο Γκούμας με τέσσερις πόντους ο καθένας έβγαλαν αντίδραση με τον Mikrokosmo, ο οποίος μείωσε στους εννέα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 13-22.

Ο Γιαννατζόγλου (5π) με ένα εύστοχο σουτ από τα 6,75  μείωσε γρήγορα γρήγορα την διαφορά στους έξι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, για να του απαντήσουν οι Μαλτέζος, Χατζηγιάννης και Φυλακτός (2π) από πλευράς Ellinoroston. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο στη δεύτερο δεκάλεπτο και με εφτά πόντους του Περράκη, έφεραν το ματς στα ίσια. Σκορ ημιχρόνου, 29-29.

Ξεκινώντας το τρίτο δεκάλεπτο, ο Mikrokosmos παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κλέβοντας την μπάλα, βγήκε στο αιφνιδιασμό και σκόραρε δια χειρός Περράκη, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, 37-31, με επτά λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Ο Φυλακτός (5π) βρήκε τον τρόπο να βάλει την μπάλα στο καλάθι για τους πράσινους, οι οποίοι ωστόσο τελείωσαν την περίοδο σε θέση συνοδηγού, 40-36.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να κλέβουν στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και με σκόρερ τον Γιαννατζόγλου, τον Γκούμα και τον Περράκη, διεύρυναν τη διαφορά που είχαν ήδη χτίσει. Φυλακτός (8π), Μαλτέζος (4π) και Νικολαΐδης (5π) αντέδρασαν για τους Ellinoroston, οι οποίοι όμως δεχόμενοι δύο ακόμα πόντους από τον Φρυσάλη και τον Μπεκιάρη, έφτασαν στην έκτη τους νίκη για τη σεζόν 23-24'.

Bettson MVP για τον Mikrokosmo αναδείχτηκε ο Λευτέρης Περράκης με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από τους Ellinoroston ξεχώρισε ο Γιάννης Μαλτεζος με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Οι νικητές είχαν 22/61 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 6/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/42 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 6/11 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Mikrokosmos (Γκούμας): Γιαννατζόγλου 18, Γκούμας 11, Ευσταθόπουλος, Ζωίδης, Κούσιος 2, Μπεκιάρης 2, Περράκης 24, Φρυσάλης 2.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γιαννάκος, Γουρνέλος, Μαλτέζος 14, Νάστος, Νικολαΐδης 5, Παπαϊάκος 2, Πιρπίρογλου, Φυλακτός 17, Χατζηγιάννης 14.

Τι μας άρεσε: Η αποδοτική πίεση των γηπεδούχων!