30/10/2022
Wolves 16 16 13 6 - 51 -
Mpaloniakos 15 14 15 10 - 54 -

2/2 με thriller ο Mpaloniakos!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι παρακολουθήσαμε το βράδυ της Κυριακής ανάμεσα στους  Wolves και τον Mpaloniako, οι οποίοι πάλεψαν  μέχρι τέλους για την επικράτηση, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν την νίκη με σκορ 51-54 .

Πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου εμφανίστηκαν οι Wolves, με τους  Καρατζά και Φιλοκώστα να έχουν από 6 πόντους. Στην συνέχεια ο Mpaloniakos με τον Δημητρόπουλο να έχει ήδη 8 πόντους ισορρόπησε το παιχνίδι κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 16-15 .

Στην δεύτερη περίοδο οι Wolves με τον Δασκαλούδη να σκοράρει  7 πόντους  έφτασαν ακόμα και στο +10. Πάλι όμως ο Mpaloniakos μάζεψε την διαφορά και  με τρίποντο του Μασσαλή από το κέντρο σχεδόν στην λήξη του ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 32-29  βάζοντας την ομάδα του και  πάλι στο παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου και οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χερί - χέρι . Mpaloniakos και Wolves σκόραραν εκατέρωθεν, πηγαίνοντας τελικά στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου με την ελάχιστη τιμή 44-45.

Στην τελευταία περίοδο οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα. Οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ  χωρίς να  ξεχωρίζει κάποια από τις δυο . Διψήφιο αριθμό βολών παρακολουθήσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να αρνούνται να παραδώσουν τα όπλα. Τελικά μεγάλος νικήτης του derby ήταν ο Mpaloniakos με τελικό σκορ 51-54 .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Δημητρόπουλος, με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασίστ . Από τους  Wolves ξεχώρισε ο Καρατζάς, με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και  2 ασίστ .

Οι Wolves είχαν 21/53 δίποντα , 1/12 τριποντά , 6/16 βολές ,43 ριμπάουντ , 17 ασίστ και 7 κλεψίματα.  Ο Mpaloniakos είχε 15/46 δίποντα , 7/20 τρίποντα , 3/10 βολές ,45
ριμπάουντ , 17 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Wolves(Τύρος): Δαδασκαλούδης 17, Καρατζάς 20 (1), Μεϊκόπουλος , Φιλοκώστας 8 , Παπαευσταθίου 4 , Τύρος 2 .

Mpaloniakos(Ζαγαριώτης): Λεβεντούρης 4 , Λιόντος 2 , Γούλας 10 , Κατσώνης , Μασσαλής 6 (2) , Δημητρόπουλος 17 (4) ,  Καρατσαρέας 7 (1) , Μπαμπούσης 6 , Τζώλης ,  Κόντης 2 .

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια τον δυο ομάδων