03/10/2019
Ice Cream Lovers 12 13 13 14 - 52 -
Bar Χελώνα 20 9 28 17 - 74 -

24 πόντους στους πρωταθλητές. Αυτή είναι η Bar-Χελώνα!

Την πρώτη αγωνιστική έκλεισε ο αγώνας ή αν θέλετε η μάχη ανάμεσα στους πρωταθλητές του περσινού πρωταθλήματος Ice Cream Lovers και την νεοφώτιστη BarHelona. Το παιχνίδι θα μπορούσε να πει με ευκολία κανείς ότι ήταν μονόπλευρο, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να νικάνε με σκορ 74-52 την καλύτερη ομάδα του περσινού BPL!

Πολύ επιθετική ήταν η πρώτη περίοδος και για τις δύο ομάδες. Πιο αναλυτικά, η BarHelona δεν πάγωσε που στην πρεμιέρα αντιμετώπισε τους πρωταθλητές αλλά ίσα ίσα χάρηκε. Με άμυνα για σεμινάρια και με τον Κάστη να σημειώνει 6 εύκολους πόντους έτρεξαν ένα μεγάλο σερί. Ο Ντούβας όμως δεν φοβήθηκε πήρε τα σουτ και δικαιώθηκε, καθώς έβαλε 2 τρίποντα και συνολικά 8 πόντους για να καλύψει την μεγάλη διαφορά. Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου έδειχνε 12-20 υπέρ των «χελωνών».

Πιο δυνατή εμφανίστηκε η ομάδα του coach Οικονόμου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την είσοδο του Νίκου Τσαρμπόπουλου στο παρκέ,  οι παίχτες απέκτησαν αυτοπεποίθηση, έτρεξαν το γήπεδο και σκόραραν πόντους από αιφνιδιασμούς. Άξιο αναφοράς ήταν το πολύ ωραίο τρίποντο του Αραμπατζή. Με τον τρόπο αυτό, οι Lovers μείωσαν κατά 2 καλάθια την διαφορά. Μόνο ο Σκιάδας είχε το μυαλό του στην επίθεση για την BarHelona βάζοντας 8 από τους συνολικά 9 πόντους που είχε η ομάδα του στην περίοδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα των φιλοξενούμενων. Με τον πίνακα να δείχνει 25-29, η BarHelona και συγκεκριμένα ο coach Θανάσης Κάστης έδωσε εντολή στον Λαμπρόπουλο να σουτάρει και αυτό έγινε. Ο Λαμπρόπουλος ευστόχησε σε 3 τρίποντα ενώ ο Σωτήρης Κάστης έβαλε 10 πόντους για το τελικό 38-58 της τρίτης περιόδου. Από 5 πόντους είχαν οι Ταπεινός και Ντούβας για τους «παγωτατζήδες» που δεν έβρισκαν ρυθμό στο παρκέ.

Με την διαφορά να βρίσκεται στους 20 πόντους,  η τέταρτη περίοδος ήταν «χαλαρή». Οι ομάδες έκανα συντήρηση δυνάμεων για την επόμενη αγωνιστική. Άλλους 9  πόντους πέτυχε ο Κάστης φτάνοντας συνολικά τους 25 στον αγώνα, ενώ 8 είχε ο Ταπεινός από πλευράς Lovers. Το παιχνίδι έληξε 52-74  με την BarHelona να αναστατώνει τις υπόλοιπες ομάδες και να περνάει με τον δικό της τρόπο, το μήνυμα ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Mvp ήταν ο Σωτήρης Κάστης με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ (3-9), έχοντας 11/19 δίποντα (%), 0/1 τρίποντα (0%), 3/3 βολές (100%), 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 29:50 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ταπεινός με 18 πόντους έχοντας 7/15 δίποντα (%), 0/4 τρίποντα (0%), 4/5 βολές (80%), 6 ριμπάουντ (5-1) και μόλις 1 λάθος σε 30:01 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 16/41 δίποντα (%), 3/24 τρίποντα (12,5%), 11/25 βολές (44%), 40 ριμπάουντ (13-27), 6 ασσίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 15 λάθη. Η BarHelona είχε 22/46 δίποντα (%), 8/24 τρίποντα (33,3%), 6/10 βολές (60%), 46 ριμπάουντ (12-34), 9 ασσίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.