09/10/2022
Winston Wizards 18 8 17 8 - 51 -
Puronto Raptors 11 17 18 16 - 62 -

248 μέρες ήταν πολλές για τους Puronto Raptors !

Οι Puronto Raptors συστήθηκαν στη διοργάνωση στις 2/2/22 στο ΓΣΠ, όταν μάλιστα κέρδισαν στην πρεμιέρα τους το Skroutz με 47-37. Πέρασαν 248 μέρες από τότε. Έχασαν πολλούς αγώνες, αλλά ποτέ τη διάθεσή τους. Έκανα υπομονή, βελτιώθηκαν, το πίστεψαν και την περασμένη Κυριακή γεύτηκαν ξανά τη χαρά της νίκης, επικρατώντας με 51-62 των Winston Wizards στο παρκέ του Basketaki Arena. Πραγματική παράσταση από τον εκπληκτικό Νίκο Παπαδόπουλο που σταμάτησε στους 29 πόντους και τα 6 εύστοχα τρίποντα ! Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Wizards ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μπήκαν σε θέση οδηγού, έχοντας μάλιστα ικανοποιητική πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις. Τοσουνίδης (7π.), Νταής (4π.), Φράγκος (3π.), Caka (2π.) και Κουφοκώστας (2π.) σκόραραν με συνέπεια στο ξεκίνημα, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Παπαδόπουλος (6π. με 2 τρ.) και Μένεγος (4π. με 1 τρ.) κράτησαν σε λογική απόσταση τους Puronto. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-11.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Puronto να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Παπαδόπουλου (13π. με 2 τρ.). Άξιος συμπαραστάτης του ο Κουλούρης που πρόσθεσε ακόμη 4 για τους Raptors που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, ο Καζάς με 7 πόντους και 1 τρίποντο ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, αλλά έμοιαζε μόνος επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 26-28.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Caka (5π.), Καζάς (5π.) και Νταής (4π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Winston, όμως οι Puronto είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις για να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Παπαδόπουλος (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν οι Σιαπκάς (5π.) και Μπελάλης (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Puronto φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατά συνέπεια πιο αποτελεσματικοί. Παπαδόπουλος (5π.), Κουλούρης (5π.) και Μπελάλης (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Puronto Raptors που κράτησαν σε ρηχά νερά τους αντιπάλους τους και έφτασαν πανάξια στη πρώτη νίκη της σεζόν και δεύτερη στην σύντομη ιστορία τους στη διοργάνωση. Οι Winston κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε και μοιραία γνώρισαν τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Winston Wizards είχαν 17/38 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 11/28 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 9 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Puronto Raptors είχαν 14/50 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 29 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Griseld Caka με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπαόυντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Winston Wizards (Νταής) : Caka 11 (11ρ.), Καζάς 14 (10ρ.), Κουφοκώστας 3 (4 ασί.), Νταής 9 (7ρ.), Σαλωμίδης, Τοσουνίδης 11 (6ρ.), Φράγκος 3 (1).

Puronto Raptors (Κατής) : Βασιλακόπουλος, Βουτσινός, Γεωργάτης, Δεριζιώτης, Κατής (6ρ.), Κουλούρης 11 (10ρ.), Λεμπιδάκης (4ρ.), Μένεγος 6 (1), Μιχαλίτσας 2 (4ρ.), Μπελάλης 9 (5ρ.), Παπαδόπουλος 29 (6), Σιαπκάς 5 (5ρ.).

Τι μας άρεσε : Η απίθανη εμφάνιση του Νίκου Παπαδόπουλου.