30/06/2021
Footballistas 8 22 21 26 - 77 -
Falcons 11 13 10 6 - 40 -

2/2 οι ποδοσφαιριστές!

Ακόμα μια νίκη για την ομάδα της Footballista απέναντι στους Touvlakers με το άκρως εμφατικό 77-40, με τους μεν Footballistas να περνούν στην επόμενη φάση, τους δε Touvlakers να αποχαιρετούν τις ελπίδες πρόκρισης.

Η πρώτη περίοδος είχε χαμηλό σκορ, με τους Touvlakers να προηγούνται με 6-0 στο ξεκίνημα με πρωταγωνιστές Λέζο και Ιωάννου και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 3 πόντων (8-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Footballista βρήκαν ρυθμό με Παναγόπουλο, Ραφαήλ Σιδέρη και Μαρκόπουλο να κάνουν απίθανα πράγματα και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, δείχνοντας πως είναι μια ομάδα που διαθέτει πλουραλισμό και πολλά όπλα στα φαρέτρα. Το επιμέρους σκορ ήταν 22-13 και οι Footballista πήγαν στην ανάπαυλα με +6 (30-24).

Από εκεί και έπειτα οι Touvlakers έμειναν από δυνάμεις, με τον Λέζο να παλεύει μόνος του και να μην έχει συμπαραστάτες και τους Footballista να πατούν γκάζι και να εξαφανίζονται. Η 3η περίοδος έληξε 51-34 και όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Στην τελευταία περίοδο οι Footballista συνέχισαν να έχουν ενέργεια, καθαρό μυαλό και ευστοχία, ο Παναγόπουλος έκανε απίθανα πράγματα σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 37, με το τελικό σκορ (77-40) να αδικεί πάντως κάπως την προσπάθεια των παικτών των Touvlakers.

MVP για τους νικητές ήταν ο Ηλίας Παναγόπουλος με 19 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, με 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μέμος Λέζος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι Footballista είχαν: 51 ριμπάουντ (18-33), 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 5 λάθη. Σούταραν 16/27 βολές (59%), 7/34 τρίποντα (20,6%), 27/75 εντός παιδιάς (36%)

Οι Touvlakers μέτρησαν: 40 ριμπαουντ (9-31), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 18 λάθη. Σούταραν 9/18 βολές (50%), 5/16 τρίποντα (31%) και 13/56 εντός παιδιάς (23%).

Footballista: Παναγόπουλος 19, Ρ. Σιδέρης 11, Μαρκόπουλος 7, Λίτης 6, Μ. Σιδέρης 4, Σούλης 9, Λουμπαρδέας 4, Αγουρίδης 13, Ντόμας 4

Touvlakers: Φίλιας, Δημητριάδης 7, Ιωάννου 6, Λέζος 15, Κοτσώνης, Φώτης 4, Κωστούλας 4, Θεοδωρακόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος, Καιάφας

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό παιχνίδι των Footballista