09/10/2022
Athens Touvlakers 15 11 20 16 - 62 -
Golden Boys 13 29 16 18 - 76 -

3/3 για τα "Χρυσά Αγόρια"!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, για το πρωτάθλημα της Development 2 League, οι Golden Boys πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, καθώς επιβλήθηκαν των Athens Touvlakers, με σκορ 62-76.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιθετικό κρεσέντο και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν χέρι - χέρι καθόλη την διάρκειά του. Λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου, με εξωπραγματικό τρίποντο απο τον Ρίζα, οι Touvlakers πήραν προβάδισμα 2 πόντων, γράφοντας το 15-13 στον φωτεινό πίνακα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Βασίλης Χαχάμης, έκανε την διαφορά για τους Golden Boys. Ανεβάζοντας τον ρυθμό της ομάδας του και πετυχαίνοντας αλλεπάλληλα καλάθια στον αιφνιδιασμό, έδωσε αέρα 16 πόντων στους Golden Boys. Από την άλλη οι Touvlakers δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, σκοράροντας μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο. Σκορ ημιχρόνου 26-42.

Παρά το καλό ξεκίνημα των Athens Touvlakers στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με 9 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους, οι Golden Boys κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και με τρίποντο του Σταματάκη διέκοψαν το σερί των αντιπάλων του. Στην συνέχεια ανέκτησαν τον ρυθμό τους και η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους 10 πόντους, με το σκορ του δεκαλέπτου να λήγει στο 46-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε χωρίς εκπλήξεις, με τους Golden Boys να ελέγχουν το ματς. Τελικό σκορ για τις δύο ομάδες ήταν το 62-76 υπέρ των "Χρυσών αγοριών".

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαχαμης Ανδρέας, με 17 πόντους , 4/7 δίποντα 3/6 τριποντά, 5 ασιστ, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Παντελής Ρίζας είχε 11 πόντους ,2/3 ελεύθερές βολές ,3/7 δίποντα ,1/4 τρίποντα , 5 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα .

Οι νικητες ειχαν 3/4 ελεύθερες βολές 23/46 δίποντα 9/30 τρίποντα , 47 ριμπάουντ, 19 ασιστ και 12 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους είχαme 5/8 ελεύθερες βολές , 15/37 δίποντα , 9/36 τρίποντα , 33 ριμπάουντ και 11 κλεψίματα.

Athens Touvlakers (Μαρίνος) : Ρίζας 11(1), Κονταμπάσης 3 (1), Λειβαδάς 9 (3) , Παισοπουλος 4, Μαρίνος 9 (3), Κοσκέρας 7 , Αγκουριδάκης 10, Λεμπούσης 12.

Golden Boys (Χαχάμης Α) : Ιορδανίδης 17 (2), Χαχάμης Α. 17 (3), Κατσούλης 4, Νικολιδάκης 8 (2), Χαχάμης Β. 15(1) , Δαπόλας 4 , Σταματάκης 3 (1) , Παλιούρας 4.

Τι μας άρεσε : οι αυτοματισμοί που βγήκαν στους αιφνιδιασμούς των Golden Boys!