06/07/2021
The Roots 4 14 13 10 - 41 -
Delicatoi 15 17 14 21 - 67 -

3 στα 3 και πρόκριση οι Delicatoi!

Το βράδυ της Κυριακής στο Κάρβουνο, οι Delicatoi δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης απέναντι στους Roots και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 41 – 67.
Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους οι Delicatoi . Δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από τον Θ.Ανδραβίζο, ενώ στην επίθεση με Γερεουδάκη(4),Αυγουλή, Δούκα(4) και Ζωγραφάκη(4) ξέφυγαν 4 – 15.
Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να παλέψουν το ματς με πρώτα βιολιά τους Μπουρμπόν(6) και Παντέλατο, όμως οι φιλοξενούμενοι με Αστυφίδη(4), Βρακά(7), Γερεουδάκη(4) και Καπράνη να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18 -32.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο αλλά η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Θ. Ανδραβίζος(6) και Μπουρμπόν(5) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Roots, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ζωγραφάκης με 8 έκανε πάρτι (31 – 46).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Delicatoi δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι και με τον Βρακά να βάζει 10 πόντους και τους Αστυφίδη και Ζωγραφάκη να ακολουθούν με 4 εκτόξευσαν την διαφορά! Οι Roots δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν αλλά έβγαλαν την φάση του αγώνα με απίθανη ασίστ του Π.Ανδραβίζου και καλάθι του τιτανομέγιστου Βασίλη Σοκολάκη!Τελικό σκορ 41 – 67.
Hall Of Brands MVP αναδείχτηκε ο Δαβίδ Ζωγραφάκης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Roots είχαν 10 / 28 δίποντα, 5 / 45 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Οι Delicatoi είχαν 23 / 69 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 9/ 25 βολές, κατέβασαν 69 ριμπάουντ, μοίρασαν 17ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Roots(Σοκολάκης): Μπουρμπόν 11 (10ρ.)Γούλας, Θ. Ανδραβίζος 9 (6ρ.), Ανδραβίζος 6, Λουλουργάς 4 (7ρ.), Παντελάτος 4, Αργυράκης 2(6ρ.), Σοκολάκης 5.
Delicatoi (Αυγουλής): Καπράνης 8(15ρ.), Αστυφίδης 7(8ρ.), Τζεδάκης 1, Γερεουδάκης 9(18ρ.), Βρακάς 18(6), Ζωγραφάκης 16(9ρ.).
Τι μας άρεσε: Η φάση του αγώνα απο Ανδραβίζο Σοκολάκη