08/02/2022
Saint Pauli 7 11 16 16 - 50 -
Delicatoi 16 21 13 15 - 65 -

3η συνεχόμενη νικη οι Delicatoi!

Στο κλειστό του Σεφ  για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Delicatoi κατέκτησαν την έκτη νίκη στη διοργάνωση , καθώς οι Saint Pauli υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 50-65 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βαγγέλη Σκλάβο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 2-1 , οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πέρασαν σε θέση οδηγού , 2-5 και 4-11 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 3-5 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων  ,7-16 . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σκλάβος με 6 πόντους  .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα ο Αυγουλής και η παρέα του μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς  τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αυξάνεται στους δεκαεννέα πόντους , 18-37  . Ο εκπληκτικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Στέφανος Βρακάς πέτυχε 9  πόντους  .

Στη τρίτη περίοδο η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμη περισσότερο 23-44 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν , καθώς  με ένα επιμέρους 11-6 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο μείον δεκαέξι , 34-50 . Σε αυτό το διάστημα ο Βρακάς πέτυχε 8 πόντους .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την έκτη νίκη στη διοργάνωση της Development 1 με σκορ 50-65 . Ο Γουλανδρής πέτυχε 7 πόντους .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 10 πόντους , 18 ριμπάουντ 2 ασίστ και 3 κλεψίματα  .

Οι Delicatoi  είχαν 17/39 δίποντα , 6/19 τρίποντα , 13/21 βολές , 39 ριμπάουντ , 16 ασίστ ,  6 κλεψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι Saint Pauli είχαν 12/31 δίποντα , 7/32 τρίποντα , 5/12 βολές , 31 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 7 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 13 λάθη .

Delicatoi(Αυγουλής): Βρακάς 21 , Παπαχαραλάμπους 11 , Μαλακατές , Τζεδάκης , Αυγουλής 3 , Γουλανδρής 5 , Σκλάβος 10  .