02/11/2020
Tornados 14 10 6 14 - 44 -
San Anargiri Sperms 17 19 14 20 - 70 -

4 επί 4 οι Αήττητοι San Anargiri Sperms!

Αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, οι San Anargiri Sperms ανέβασαν την απόδοση τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και επικράτησαν των Tornados με 44-70.
Με φοβερή ευστοχία και διάθεση ξεκίνησαν οι Tornados, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 9-0 (3′). Με 2-8 επιμέρους σκορ οι San Anargiroi Sperms κατάφεραν να μειώσουν σε 11-8 (7′) και στα τελευταία δύο λεπτά πέτυχαν 3-9 σερί και πήραν το προβάδισμα στη λήξη του δεκαλέπτου με 14-17. Οι Παπαδόπουλος και Αχλαδιαδάνακης είχαν από τέσσερις πόντους για τους Tornados, ο Αντωνίου πρώτος σκόρερ των San Anargiri Sperms με εφτά πόντους και ο Χαντάντ από κοντά με έξι.
Αφού στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Tornados με τέσσερις σερί πόντους πήραν πίσω το προβάδισμα, 18-17, οι San Anargiri Sperms έτρεξαν σερί 2-17 για να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων και να γίνει το 20-34 (19′). Το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 24-36 για τους San Anargiri Sperms, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Φλέσσα με οχτώ πόντους, ενώ οι Tornados τον Παπαδόπουλο με τέσσερις.
Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι San Anargiri Sperms έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και με επιμέρους σκορ 2-10 ανέβασαν την διαφορά στο +20, 26-46 (26′). Σε εκείνα τα επίπεδα διατήρησαν την διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε 30-50 υπέρ των φιλοξενούμενων, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Φλέσσα με πέντε πόντους και τον Μπίλια με τέσσερις, ενώ οι Κοκκινοι τον Παπαδόπουλο πάλι με τέσσερις πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Tornados έπρεπε να καταβάλουν υπερπροσπάθεια ώστε να καταφέρουν να μπουν πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Μείωσαν στο ξεκίνημα σε 34-50 (33′), αλλά οι San Anargiri Sperms ξέφυγαν πάλι, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν πάλι και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 44-70 υπέρ των San Anargiri Sperms. Οι Σαμιός και Νικολάου είχαν από τέσσερις πόντους για τους ηττημένους, ο Μπίλιας είχε οχτώ, με δύο τρίποντα, για τους νικητές.
Καλύτερος στο παιχνίδι ο Φλέσσας με 15 πόντους έχοντας 6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Ο Παπαδόπουλος καλύτερος από μεριάς Tornados με 10 πόντους έχοντας 4/11 δίποντα και 2/2 βολές. 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Tornados είχαν 17/51 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 4/4 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι San Anargiri Sperms είχαν 26/61 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 50 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.
Tornados (Βρύσης): Νικολάου 7 (1), Πλεξίδας 4, Αχλαδιανάκης 10, Παπαδόπουλος 10 (11ρ), Οικονομάκης, Σαμιός 4, Μπαλαφούκος 9 (1).
San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 16 (1), Μπίλιας 16 (2), Χριστοδούλου 4, Καρατζάς 2, Χαντάντ 14 (13ρ), Σερεβέτας (7ρ), Γιαννούλης 3 (1), Φλέσσας 15 (1τρ 14ρ).
Τι μας άρεσε: Το ξεκίνημα των Tornados, η συνέχεια των San Anargiri Sperms.