05/12/2019
Τα Βουνά - - - - - 52 -
Patras LakiStars - - - - - 41 -

4 ροζ σε 5 αγώνες για τους Ι5!!!

Το βράδυ της Πέμπτης, διεξήχθη ένα πολύ ωραίο ντέρμπι. Ο λόγος για την μάχη ανάμεσα  σε Ι5 και σε Patras Lakis Stars. Βλέποντας κανείς τον βαθμολογικό πίνακα του BPL, θα προέβλεπε μια νίκη των Stars. Οι Stars όχι μόνο δεν κέρδισαν, αλλά ήταν πίσω στο σκορ κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι Ι5 με πολύ καλό μπάσκετ και με σωστές συνεργασίες σημείωσαν την 4η νίκη σε 5 αγώνες (52-41) και μπήκαν σε τροχιά play-off ως 7οι!

Πολύ δυνατά άρχισε η ομάδα του Λιόλιου. Με πρωταγωνιστή τον πάντα αξιόπιστο Γιώργο Γεωργόπουλο με 6 πόντους, οι Ι5 δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων. Για τα «αστέρια του Λάκη» 5 πόντους πέτυχε ο Σκίτσας που άρχισε καλά, ενώ 3 είχε ο Μανέτας που συνέχισε να χάνει πολλά σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-11.

Η διαφορά έφτασε τους 11 στην 2η περίοδο. Αυτό οφείλεται στην πολύ καλή άμυνα των Ι5, που εκμεταλλευόμενοι, ορθώς το νεαρό της ηλικίας τους κατάφεραν να κουράσουν τους Lakis Stars. 5 πόντους έβαλε ο Καπώνης που βοήθησε ιδιαίτερα με τα αμυντικά ριμπάουντ και τα κλεψίματα. Σε 2 προσπάθειες ευστόχησε ο Μαρκόπουλος για τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να είναι εκτός τόπου και χρόνου κυρίως στην επίθεση.

Με τον Θάνο Γεωργόπουλο να δείχνει τον δρόμο, οι Ι5 μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες. Πιο αναλυτικά, η διαφορά έφτασε τους 17 (!) με τα πράγματα να δείχνουν άσχημα για την παρέα του Αγγελόπουλου.  4 πόντους από τους συνολικά 6 των Lakis Stars έβαλε ο Κοκόλης, but that’s was all για τα «αστέρια»!

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για όλα. Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι Ι5 «έσβησαν» τις μηχανές, η ομάδα του Αγγελόπουλου με Κοκόλη και Καμπάση μπροστάρηδες, κατάφερε να μειώσει την διαφορά και έφτασε μέχρι το -4, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Έτσι, οι Ι5 σημείωσαν την 4η νίκη σε 5 αγώνες και έδειξαν ότι αποτελούν κίνδυνο για όσους τους υποτιμούν!

Mvp του αγώνα ήταν ο Θανάσης Γεωργόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 35:38 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/13 δίποντα (30,8%), 1/3 τρίποντα (33,3%) και 6/9 βολές (66,7%). Για τους Stars ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ (5-7), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 22:02 λεπτά. Σούταρε 5/9 δίποντα (55,5%), 0/2 τρίποντα (0%) και 1/1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 13/48 δίποντα (27%), 4/26 τρίποντα (15,4%), 14/19 βολές (73,7%), 38 ριμπάουντ (9-29), 4 ασίστ, 21 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 16/49 δίποντα (32,6%), 1/20 τρίποντα (5%), 6/11 βολές (54,5%), 61 ριμπάουντ (19-42), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 30 (!) λάθη.

Ι5 (Γεωργόπουλος Γ.): Γαλάνης 7, Γεωργόπουλος Θ. 17 (8 ριμπ), Γεωργόπουλος Γ. 13, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 6, Λευθεριώτης 2 (8 ριμπ), Αγγιούς, Καπώνης 7 (7 κλεψίματα).

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης, Σκίτσας 7, Κοκόλης 9, Κόκκινος, Παπαφλωράτος, Μαρκόπουλος 6 (11 ριμπ), Καμπάσης 11 (12 ριμπ), Μανέτας, Αγγελόπουλος Κ. 5 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Ι5 που πλέον αποδίδει καρπούς!