02/12/2021
Think Digital - - - - - 50 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 39 -

4η σερί νίκη για την Dream Team που ακούει στο όνομα Think Digital Group

Την 4η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Development League σημείωσε το βράδυ της Πέμπτης η Think Digital νικώντας τους Patras Orlando Tragic με το εμφατικό 50-39. Θετικό για ακόμα μία φορά το κουαρτέτο της TDG, ενώ μόνος του πάλευε ο Πετρόπουλος για την παρέα από το Orlando!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του ντέρμπι. 15-13 ήταν το επιμέρους σκορ, με την ομάδα του Καπερώνη να δημιουργεί μια ισχνή διαφορά 2 πόντων. 4 καλάθια πέτυχε ο Βαρελάς με τον Μαρίνη να ακολουθεί με 2. Στην αντίπερα όχθη, 5 πόντους σκόραρε ο Παπαγεωργίου και 6 ο εξαιρετικός Πετρόπουλος.

Μπροστά στο σκορ πέρασε η ομάδα από το Orlando στην 2η περίοδο, καθώς μετέτρεψε το -2 σε +1. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Παπαγεωργόπουλος με 5 πόντων μεταξύ των οποίων και 1 δύσκολο τρίποντο. 6 από τους συνολικά 8 πόντους της Think Digital Group πέτυχε ο Γεωργακόπουλος που βρισκόταν σε μέτρια μέρα όσο αφορά την ευστοχία. 23-24 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Τα ηνία του αγώνα πήρε πίσω η γηπεδούχος ομάδα στο 3ο δεκάλεπτο. Με ορθό και οργανωμένο μπάσκετ η TDG κατάφερε να επιβάλλει τον αργό αλλά σταθερό ρυθμό της. Με ωραία μεταφορά της μπάλας, οι γηπεδούχοι έσπασαν την καλή άμυνα των Orlando Tragic και έφτασαν στο +5. 9 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Γεωργακόπυολος και με 7 ακολούθησε ο Βαρελάς. Ρόλο πασέρ ανέλαβε και ο Σταγκίδης πλάι στον Καπερώνη. Από 3 πόντους είχαν Λάζαρης και Κακαβάς για τους εκτός τόπου και χρόνου Tragic. 16-10 ήταν το τελικό σκορ του 3ου δεκαλέπτου.

Καταιγιστική ήταν η Think Digital Group και στην 4η περίοδο. Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στα προηγούμενα 10 λεπτά, καθάρισε τον αγώνα και πήρε το 4ο συνεχόμενο ροζ φύλλο σε 5 αγώνες. 2 τρίποντα ακόμα πέτυχε ο Γεωργακόπουλος, ενώ 1 είχε ο Καπερώνης. Ήττα με σκορ 50-39 για την παρέα του Καπώνη που δεν στάθηκε αντάξια των περιστάσεων. Από 1 καλάθια έβαλαν Πετρόπουλος και Γοργίας για τους φιλοξενούμενους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Βαρελάς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Ο Χριστόφορος Πετρόπουλος ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους καθώς μέτρησε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4) αλλά και 3 λάθη σε 29:24 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η αρμάδα του Καπερώνη είχε 16/42 δίποντα (38%), 5/19 τρίποντα (26,3%), 3/6 βολές (50%), 29 ριμπάουντ (4-25), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Orlando Tragic είχαν 14/40 δίποντα (35%), 3/18 τρίποντα (16,7%), 2/5 βολές (40%), 48 ριμπάουντ (14-34), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 19 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Σταγκίδης 2, Καπερώνης 3 (9 ασίστ), Γεωργακίλας, Βακιρτζόγλου, Κανούτος, Μαρίνης 4 (8 ριμπ), Βαρελάς 16 (9 ριμπ), Γεωργακόπουλος 25.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Καπώνης, Ευσταθόπουλος, Πετρόπουλος 13 (8 ριμπ), Γοργίας 2, Κακαβάς 5, Ράπτης, Λάζαρης 5, Παπαγεωργόπουλος 7 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου 7, Τασσόπουλος.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος που έβαλε τους μισούς πόντους της ομάδας του (25)!

Τι μας άρεσε: Η χημεία και ο τρόπος που πασάρει η TDG!