13/10/2023
Nickan 10 16 14 13 - 53 -
Green Rose BC 17 13 16 13 - 59 -

4x4 και συνεχίζουν!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Development, οι Green Rose πήραν το τέταρτο τους ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επιβλήθηκαν των Nickan με 53-59.

Δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ, θέλοντας να προσφέρουν θέαμα στο κοινό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τους 4 πόντους του Τσίλη, 2 πόντους του Ξουράφη και από 2 πόντους του Μπάγκου. Από την άλλη μεριά, οι Πράσινοι πέτυχαν καλάθια με τους 5 πόντους του Τριτάκη, 3 του Πάσχου και 2 πόντους του Βασιλόπουλου. Το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τους Green Rose να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 10-17.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Nickan προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πάθος που έχουν ως ομάδα και με κύριο δράστη επιθετικά τους Μπάγκο Ι. (3π) και Τσίλη (5π) κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν ψύχραιμοι στην πίεση και με συνεχόμενους πόντους από την πλειοψηφία της ομάδας, έκλεισαν το ημίχρονο με την υπέρ τους διαφορά 4 πόντων. Λήξη πρώτου ημιχρόνου 26-30.

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου με τους Green Rose να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι στο γκάζι, καθώς με τους 8 πόντους του Τριτάκη, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά στους 6. Στην αντίπερα όχθη, οι Νickan, ήταν πάντα κοντά στο σκορ, προσπαθόντας να κάνουν την μεγάλη έκπληξη ανατροπής, χάρη στους 7 πόντους του Ανδριόπουλου και τους 3 πόντους του Μπαγκου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 40-46.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν επιφύλασσε πολλά. Οι Green Rose ήταν καλύτεροι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, διαχειρίστηκαν την μικρή υπέρ τους διαφορά  που είχαν από την αρχή του αγώνα και επικράτησαν των Nickan με 53-59.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/18 βολές, 19/52 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι είχαν 17/27 βολές, 12/38 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές έκαναν 3 κοψίματα και έκαναν 18 λάθη

Betsson mvp των Green Rose,  ο Τριτάκης με 18 πόντους. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, είχε 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Nickan ο Μπάγκος με 17 πόντους. Πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Nickan (Ανδριόπουλος): Ανδριόπουλος16, Κερενης 5, Μαστορόπουλος 4, A. Μπάγκος 12, I. Μπάγκος, Ξουράφης 7, Σαμπατάς, Σιγανός, Τσίλης 9

Green Rose (Τριτάκης): Βασιλόπουλος 2, Δημητρόπουλος 6, Καναβάρος Θ.11, Καναβάρος Κ., Κοσυφας 2, Λώλος 5, Νικολακόπουλος, Πάσχος 6, Πετροχείλος 3, Τραγουστής 4, Τριτάκης 18, Φιλιππάκης 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων