05/12/2019
Capital Con-Trolls 10 16 24 15 - 65 -
Baca Juniors BC 10 9 6 10 - 35 -

5-0 οι Capital Con-Trolls, ασταμάτητοι.

Η 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Winter Development League, δεν έκρυβε τελικά κάποιο κίνδυνο απώλειας βαθμών για τους Capital Con-Trolls, που ως γηπεδούχοι δε δυσκολεύτηκαν να ξεπεράσουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων Baca Juniors BC και παρέμειναν μόνοι αήττητοι, πλέον, στον όμιλό τους. Σε αντιδιαστολή, η μεγάλη διαφορά πόντων με την οποία θα κλείσει το ματς, θα στείλει τους Baca Juniors BC στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου δεν διαφαινόταν κάποια διαφορά δυναμικότητας από της δύο ομάδες. Γερές άμυνες που έφεραν στη λήξη της περιόδου το σκορ στο 10-10. Λόγω του χαμηλού σκορ, θα ξεχωρίσουμε το τρίποντο του Λυκογιάννη για τους Capital Con-Trolls και τους 6 πόντους που θα πετύχει ο Καρέτσος Γ. για τους Baca Juniors BC.

Στη δεύτερη περίοδο οι Capital Con-Trolls βελτίωσαν τα ποσοστά τους, πετυχαίνοντας 16 πόντους ακόμη και είχαν λίγο καλύτερο rotation στο πάγκο που αριθμούσε 4 εφεδρικούς παίκτες. Οι Baca Juniors BC, παρέμειναν σταθεροί στην απόδοσή τους πετυχαίνοντας 9 πόντους αυτήν την περίοδο, αλλά είχαν μόνο δύο αναπληρωματικούς παίκτες. Ο Θεοδώρου πέτυχε 5 πόντους για τους Capital Con-Trolls και 4 ο Καλπόυζος. Οι 9 πόντοι των Baca Juniors BC μοιράστηκαν σε 4 παίκτες, με τον Τσόκα να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Το ημίχρονο θα λήξει 26-19.

Η ζημιά για τους Baca Juniors BC θα γίνει την τρίτη περίοδο, καθώς τα κακά τους ποσοστά φάνηκε να δημιουργούν αρνητική ψυχολογία. Τις αργές επιστροφές τους θα εκμεταλλευτούν, οι πρωτοπόροι του ομίλου, Capital Con-Trolls με επιμέρους σκορ περιόδου 24-6, έστω και αν  ο Βέκκος, προπονητής των Baca Juniors BC, προσπάθησε να συνεφέρει την ομάδα του σε κάθε διακοπή. Σε αυτήν την περίοδο θα ξεχωρίσει με 7 πόντους ο Ξανθάκης των Capital Con-Trolls με 7 πόντους, με ένα τρίποντο.

Στην τέταρτη περίοδο το -25 ήταν δύσκολο να καλυφθεί από τους Baca Juniors BC, τη στιγμή μάλιστα που οι Capital Con-Trolls θα κερδίσουν πάλι το επιμέρους σκορ περιόδου με 15-10 και σωστή διαχείριση της διαφοράς. Στην τέταρτη περίοδο είδαμε τον Λυκογιάννη των Capital Con-Trolls να πετυχαίνει 8 πόντους με 2 τρίποντα και από τους Baca Juniors BC Αρβανίτη και Καρέτσο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος και το σκορ να κλείνει 65-35 υπερ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 19/42 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 10/18 βολές, 11/44 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 32 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 2 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Καλπούζος (Capital Con-Trolls) που πέτυχε 10 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 3 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε 4 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας, με τελικό efficiency 14 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Δασκαλόπουλος (Baca Juniors BC) που πέτυχε 6 πόντους έχοντας 2/2 βολές και 2/6 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ (1 επιθετικό), πετυχαίνοντας το υψηλότερο τελικό efficiency (6) για την ομάδα του. (Λάθη:1).

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Α. Μαρζάβας 10, Καλπούζος 10, Παπαχριστόπουλος 3(1), Θεοδώρου 10(2), Ξανθάκης 6, Χαλκιάς 7, Χιώτογλου 4, Λυκογιάννης 14(4), Τσούρτος 1.

Baca Juniors BC (Βέκκος): Κασφίκης, Αρβανίτης 8, Καρέτσος Γεώργιος 14, Δασκαλόπουλος 6, Νικολάκης, Σιαχάμης 4, Τσόκας 3(1).

Τι μας άρεσε: Οι Capital Con-Trolls με τη λήξη, είχαν 5 παίκτες με efficiency πάνω από δέκα.

Τι δεν μας άρεσε: Οι παίκτες της Baca Juniors BC, φάνηκε να απογοητεύονται την τρίτη περίοδο.