05/07/2021
Ιχώρ 9 17 18 13 - 57 -
Indians 9 13 8 14 - 44 -

5 λιοντάρια για τον ΙΧΩΡ!

Ο ΙΧΩΡ, παρόλο που αγωνίστηκε με 5 παίκτες, πήρε μία σπουδαία νίκη με 57-44 επί των Super Drunks στο κλειστό των Μελισσίων!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την περίοδο να λήγει με 9-9. Ο Κάζας σημείωσε 6 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Super Drunks 6 πόντους έβαλε ο Στέλιος Μπακάλης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ. Ο ΙΧΩΡ, έτρεξε ένα επιμέρους 17-13 και με τους Κάζα και Τσιπλάκο να σημειώνουν 9 και 6 πόντους αντίστοιχα προηγήθηκαν με το τέλος του ημιχρόνου με 26-22. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους έβαλε ο Γιώργος Μητσάκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αλέξανδρου Μπάστα άρχισε να βρίσκει ρυθμό από την περίμετρο με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Τσιπλάκο που έβαλε 5 πόντους, αλλά και τον Ευαγγέλου που σημείωσε 3. Έτσι, οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 44-30 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για τους Drunks, από δύο πόντους έβαλαν οι Μπακάλης και Κασιμάτης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει αφού ο ΙΧΩΡ έπαιζε αρκετά σκεπτόμενο μπάσκετ. Το τελικό 57-44 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Ο ΙΧΩΡ, έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα, ενώ χωρίς νίκη παρέμειναν οι Drunks.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Κάζας με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Μπακάλης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά ο ΙΧΩΡ είχε 20/75 εντός πεδιάς, 8/29 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα, έκανε 8 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Super Drunks είχαν 18/63 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα.

ΙΧΩΡ (Μπάστας): Τσιπλάκος 15, Κάζας 24, Στάμαργας 5, Ευαγγέλου 10, Γαλανάκης 3.

Super Drunks (Ροϊνας): Ροϊνας, Κοσκίνας Γ 2, Μητσάκος 6, Φαραώς, Μηνάς 3, Κοσκίνας Β 3, Μαμάκος, Σκενδέρογλου 2, Κασιμάτης 10, Μπακάλης 16, Τσιώτας 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!