01/10/2019
JugoPLASTIKA 14 15 8 21 - 58 -
Patras LakiStars 13 12 19 21 - 65 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους LakiStars!

Στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του BPL, δύο γνώριμες ομάδες αναμετρήθηκαν. Πιο αναλυτικά, η JugoPlastika του Λευτέρη Αντωνακάκη κονταροχτυπήθηκε με τους Stars του Γιώργου Αγγελόπουλου. Το παιχνίδι ήταν καλό σε γενικές γραμμές ποιοτικά, παρά το γεγονός ότι οι «γιουγκοσλάβοι» αγωνίζονταν με μόλις 5 παίχτες.Εν τέλει, η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 58-65 σε ένα ματς με πολλές ωραίες στιγμές.

Πολύ κοντά ήταν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Για τους Stars, κουπί με 7 πόντους τράβηξε το νέο μέλος της ομάδας, Κάμπασης, με τον Μανέτα να προσθέτει 2 καλάθια. Τους 10 από τους συνολικά 14 πόντους της Jugo πέτυχε ο Παπανικολάου. Η περίοδος έληξε με τους παίχτες του Αντωνακάκη να νικούν με μισό καλάθι.

Στα ίδια πλαίσια κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος. 12 πόντους σκόραρε ο Παπ φτάνοντας τους 22, ενώ έβαλε ένα τρομερό goalfoul τρίποντο που εμψύχωσε τους συμπαίχτες του. Στο ματς με 3 καλάθια κράτησε ο Κάμπασης που έπαιζε δίχως βοήθεια στην επίθεση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 29-25 υπέρ των γηπεδούχων.

Με άλλον αέρα μπήκαν στο παρκέ οι Stars στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον coach Αγγελόπουλο να προσαρμόζει το σχήμα της ομάδας στην κατάσταση που επικρατούσε, κατάφερε να περιορίσει τον Παπανικολάου και να χτίσει παράλληλα με διαφορά 7 πόντων! Η Jugo στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων στην περίοδο αυτή με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ.

Με τον πίνακα να δείχνει 37-44 όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι άμυνες άνοιξαν και οι ομάδες ήταν πολύ επιθετικές σκοράροντας συνολικά 42 πόντους. Δυστυχώς όμως για τον Παπανικολάου και την παρέα του, ο coach Αγγελόπουλος ήταν πολύ διαβασμένος και κατάφερε με τις κατάλληλες αλλαγές να πάρει την πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Κάμπασης με 25 πόντους έχοντας 11/17 δίποντα (64,7%), 1/4 τρίποντα (25%), 8 ριμπάουντ (5-3) και 3 κλεψίματα σε 24:06 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε φυσικά ο Παπανικολάου με 41 πόντους και 15 ριμπάουντ (11-4) έχοντας 12/23 δίποντα (52,2%), 4/15 τρίποντα (26,7%), 5/10 βολές (50%), 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 16/50 δίποντα (32%), 6/33 τρίποντα (18,2%), 8/18 βολές (44,4%), 54 ριμπάουντ (23-31), 9 ασσίστ, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 22/54 δίποντα (50%), 4/21 τρίποντα (19%), 9/11 βολές (81,8%), 44 ριμπάουντ (12-32), 13 ασσίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Νασόπουλος 1 (12 ριμπ), Παπανικολάου 41 (15 ριμπ), Κατσιφός 5, Αντωνάκης 11 (11 ριμπ), Δουλκιαρίδης (12 ριμπ).

Patras Lakis Stars (Αγγελόπουλος): Σκίτσας, Κόκκινος 2, Μιλητσόπουλος 11, Παπαφλωράτος, Μαρκόπουλος 4, Αξιώτης 2, Κάμπασης 25 ( 8 ριμπ), Γκολφινόπουλος, Μανέτας 10 ( 9 ριμπ), Τζέλεπης 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η θέληση των γηπεδούχων που έπαιξαν δίχως αλλάγη και φλέρταραν με την νίκη!