23/01/2020
TECHbuddy 17 16 12 11 - 56 -
Τα Βουνά 10 10 7 10 - 37 -

Εύκολη νίκη για την TECHbuddy!

Η αγωνιστική αυλαία της 15ης αγωνιστικής, έκλεισε το βράδυ της Πέμπτης με την μονομαχία ανάμεσα στην TechBuddy και στους Ι5. Το παιχνίδί είχε φαβορί και underdog με την Tech να διαλύει κάθε ελπίδα των Ι5. Το σκορ στο τέλος του αγώνα ήταν 56-37 με Παπαδημητρόπουλο και Αμπατζή να οδηγούν την ομάδα του Βαλέρη!

Η ομάδα του Βαλέρη, έδειξε τις διαθέσεις τις από το 1ο και όλας δεκάλεπτο. Με προσήλωση στην άμυνα λόγω του Μπιλιάνη και με τον Παπαδημητρόπουλο σε fly mode με 4 καλάθια, η Tech δημιούργησε μια διαφορά 7 πόντων. Για τους Ι5, 5 πόντους είχε ο Γιώργος Γεωργόπουλος.

Τους 13 πόντους έφτασε η διαφορά στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν οι Μενεγής και Κωνσταντόπουλος, ενώ η πείρα του Γεωργιόπουλου ήταν καταλυτική στο κομμάτι της οργάνωσης. Στην απέναντι πλευρά, οι «γιωτάδες» έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Μόνο χειρότερα έγιναν τα πράγματα για την παρέα του coach L. στο 3ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με οδηγό τον φορμαρισμένο Κωνσταντόπουλο έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και το τέμπο του αγώνα. Οι 4 πόντοι του Λίολιου και η άμυνες του Καπώνη δεν ήταν αρκετές σε καμία περίπτωση για τους Ι5.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο του αγώνα. Η TechBuddy έκανε ορθώς συντήρηση δυνάμεων και αρκέστηκε στα 2 υπέροχα καλάθια του Γαλιώτου. 1 καλάθι έβαλε ο Pistol John και 1 τρίποντο ο Λαψάνης για τους Ι5 που έχασαν από μία καλύτερη ομάδα με σκορ 56-37!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Παπαδημητρόπουλος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3) και 3 ασίστ σε 20 λεπτά. Σούταρε 6/8 δίποντα (75%). Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Αιμίλιος Λευθεριώτης με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7) και 3 κλεψίματα σε 22:49 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/4 δίποντα (25%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/47 δίποντα (42,5%), 2/15 τρίποντα (13,3%), 10/15 βολές (66,7%), 46 ριμπάουντ (13-33), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα,2 μπλοκ και 16 λάθη. Οι Ι5 είχαν 12/40 δίποντα (30%), 2/23 τρίποντα (8,7%), 7/16 βολές (43,8%), 35 ριμπάουντ (12-23), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 16 λάθη.w

TechBuddy (Χουρδάκης): Βαλέρης 10, Κατσιγιάννης Σ., Μπιλιάνης, Παπαδημητρόπουλος 12, Γεωργιόπουλος 3 (8 ριμπ), Κατσιγιάννης Α., Γαλιώτος 4, Αμπατζής 12, Μενεγής 4 (10 ριμπ), Κωνσταντόπουλος 11.

I5 (Λιόλιος): Γεωργόπουλος Θ. 8, Γεωργόπουλος Γ. 8, Προκοπίου 2, Λευθεριώτης 4 (9 ριμπ), Καπώνης 2, Λαψάνης 3, Λιόλιος 10 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η συνεργασία και η ομαδικότητα της Tech!