25/02/2020
Bar Χελώνα - - - - - 57 -
Ball Don't Lie - - - - - 59 -

Bar Χελώνα Vs Ball Don't Lie

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του BPL, το βράδυ της Τρίτης, η Bar Χελώνα αναμετρήθηκε με την Ball dont Lie. Το ματς ήταν ο ορισμός του ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι neck to neck! Εν τέλει, η Ball λύγισε την επηρεασμένη και λαβωμένη από τους πολλούς τραυματισμούς Bar και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 59-57!

Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά από το 1ο δεκάλεπτο. Ο Παπαδόπουλος πήρε φωτιά από την αρχή με 5 πόντους ενώ ακολούθησε ο πάντα πολύτιμος Ζάρλας με επίσης 5. Για τους φιλοξενούμενους, 6 πόντους είχε ο απίστευτα βελτιωμένος Παναγιώτης Γασπαράτος ενώ 4 ο έμπειρος Ορφανίδης για το 19-17 υπέρ των «χελωνών».

Ισορροπημένο αλλά μέτριο επιθετικά ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Οι παίχτες έριξαν την απόδοσή τους και ήταν άστοχοι. Το τέμπο ήταν πολύ γρήγορο κάτι που ευνόησε τον Κακλαμάνη που έβαλε 3 καλάθια για την Ball dont Lie. Από πλευράς Bar Χελώνα, 8 πόντους είχε ο super στο παιχνίδι Σκιαδάς.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η 3η περίοδος αυτού του εξαιρετικού αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα για τις «χελώνες» πήρε ο Σπανός με 2 καλάθια με τον Λαμπρόπουλο να ακολουθεί με 1 τρίποντο. 5 πόντους είχε ο Μπέρτσος και 1 τρίποντο ο captain Μπέλλας. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους, με το σκορ να είναι 40-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτό στο νου του είχε ο Σκιαδάς αλλά και ο Ζάρλας που είχαν από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, η εξαιρετικές άμυνες των φιλοξενούμενων και η θέληση του Γασπαράτου, χάρισαν την νίκη με σκορ 57-59 στην Ball don;t Lie!

Mvp του αγώνα ήταν ο Πάνος Γασπρατάτος με 18 πόντους 7 ριμπάουντ (3-4), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μόλις λάθος σε 36:03 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/9 δίποντα (44,4%) και 10/12 βολές (83,3%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ζάρλας με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ (3-19), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 1 λάθος σε 37:43 λεπτά. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,5%) και 1/5 βολές (20%).

Σαν σύνολο, η Bar Χελώνα είχε 17/42 δίποντα (40,5%), 6/20 τρίποντα (30%), 5/13 βολές (38,5%), 41 ριμπάουντ (9-32), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 15 λάθη. Η Ball dont Lie είχε 14/50 δίποντα (28%), 5/20 τρίποντα (25%), 16/25 βολές (64%), 43 ριμπάουντ (15-28), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη.

Bar Χελώνα (Σπανός): Σκιαδάς 18, Λαμπρόπουλος 8, Τσίρος, Παπαδόπουλος 7, Σταθόπουλος 8, Σπανός 5 (9 ριμπ), Ζάρλας 11 (22 ριμπ, 3 μπλοκ).

Ball dont Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 6 (9 ριμπ), Μπέλλας 7, Μπέρτσος 13 (8 ριμπ), Γασπαράτος 18 (7 ριμπ), Κακαφώνης, Ορφανίδης 7 (7 ριμπ), Κακλαμάνης 8.

Τι μας άρεσε: Η επίδοση του Σκιαδά αλλά η βελτίωση του Γασπαράτου από πλευράς Ball dont Lie!