22/06/2020
L' Ovelha Negra 15 12 13 13 - 53 -
Capital Con-Trolls 16 8 10 11 - 45 -

Το ήθελε περισσότερο η L”Ovelha Negra!

Απόγευμα Σαββάτου, 20 Ιουνίου, στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε αδιάφορο βαθμολογικά ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες με αρκετές απουσίες, η L”Ovelha Negra έδειξε πως ήθελε περισσότερο την νίκη και επικράτησε με 53 – 45 των Capital Con-Trolls.

Η L” Ovelha μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και προηγήθηκε με Γρηγορόπουλο και Σηφακάκη, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Λυκογιάννη, 4 πόντους του Χαλκιά και 3 του Μπομπόκη πήραν προβάδισμα με 6– 13. Οι ασπρόμαυροι βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους και με Γρηγορόπουλο, Λυμέρη και Χρυσανθόπουλο έκαναν το 15 – 13 για να έρθει ο Μαρζάβας με τρίποντο να διαμορφώσει το 15 – 16.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με Χρυσανθόπουλο, Γρηγορόπουλο και Σηφακάκη έβρισκαν λύσεις στην επίθεση , για να έρθουν από την άλλη Ξανθάκης, Λυκογιάννης και Μαρζάβας με νέο τρίποντο να φέρουν το ματς στα ίσια 22 – 22. Στα υπόλοιπα 3 λεπτά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου Λυμέρης, Γρηγορόπουλος με τρίποντο και Θεοδώρου με δίποντο διαμόρφωσαν το 27 – 24.

Στα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου οι Capital έδειχναν να πατούν καλύτερα και έπαιρναν προβάδισμα με 5 πόντους του Λυκογιάννη, βολές του Χαλκιά και τρίποντο του Θεόδωρου, αλλά η L”Ovelha που ακολουθούσε με Χρυσανθόπουλο, Τσιτσιλίδη και Γρηγορόπουλο , με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα και τους Τσιτσιλίδη, Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο να πετυχαίνουν ακόμα 7 πόντους προσπέρασε 40 – 34.

Με τρίποντο του Σηφακάκη ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος για να απαντήσει ο Φουρτάκας για το 43 – 36. Στην συνέχεια ο Χρυσανθόπουλός με 5 προσωπικούς πόντους ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, για να έρθουν Φουρτάκας ξανά και Λυκογιάννης με τρίποντο να μειώσουν 48 – 41 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο λοιπόν δεν άλλαξε κάτι δραματικά καθώς δίποντο του Σηφακάκη και τρεις πόντοι του Χρυσανθόπουλου από τη μία κλείδωσαν το ματς για την L”Ovelha, ενώ από την άλλη ο Χαλκιάς με 4 ακόμα πόντους διαμόρφωσε το τελικό 53 – 45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα , Ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Χαλκιάς με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η L”Ovelha είχε 16/51 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/16 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Οι Capital είχαν 11/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 5/16 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

L”Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γράψας 3 (15ρ.),Γρηγορόπουλος 16 (13ρ.),Λυμέρης 4, Σηφακάκης 10, Τσιτσιλίδης 4 (7ρ.),Χρυσανθόπουλος 16(7ρ.).

Capital Con-Trolls(Πιέρρου Β.): Θεοδώρου 5, Λυκογιάννης 16 (10ρ.)Μαρζάβας 6, Μπομπόκης 3(12ρ.), Ξανθάκης 1, Φουρτάκας 4, Χαλκιάς 10 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων να κερδίσουν παρά την αδιάφορη βαθμολογική σημασία.