23/02/2020
Pourangers BC 5 13 10 10 - 38 -
Antilalos BC 22 15 22 19 - 78 -

Pourangers BC Vs Antilalos BC

Εύκολο βράδυ είχαν οι παίκτες του Αντίλαλου απέναντι στους Pourangers που προσπάθησαν αλλά προδόθηκαν από την κούραση και το μικρό ρόστερ, επικρατώντας με 38-78, στην αναμέτρηση για τη Development κατηγορία, που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ.
Εξαιρετικό το ξεκίνημα για τον Αντίλαλο, με τη διαφορά να ανοίγει από νωρίς και τους φιλοξενούμενους να έχουν πολυφωνία στο σκοράρισμα με τον Μπουρίτη να ξεχωρίζει και τους Μάϊνα και Θεοδώρου να ακολουθούν. Για Pourangers, οι οποία δυσκολεύονταν να βρουν τη δίοδο προς το καλάθι, έδωσαν σκορ οι Μπούτζης και Γεωργιόπουλος, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-22.
Ανέβασε απόδοση ο Σταυρόπουλος για τους πολύ καλύτερους στο δεύτερο δεκάλεπτο Pourangers, με τον Ηλιόπουλο να ξεκινάει καλά και να σκοράρει για Αντίλαλο, με το παιχνίδι να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και τις επιθέσεις των δύο ομάδων να γίνονται κάτω από τα 15 δευτερόλεπτα. Μπούτζης και Γεωργιόπουλος μείωσαν στους 16 (16-32) κοντά στη λήξη του ημιχρόνου, με τους Νίκο και Δημήτρη Λάγιο να κλείνουν τελικά το σκορ ημιχρονου με 18-37 υπέρ του Αντίλαλου.
Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με άλλο ένα τρίποντο του Θεοδώρου  και όμορφες προσπάθειες από Μπουρίτη και Παντελεάκη. Ένα επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Λάγιου από τα 6.75 αύξησε τη διαφορά κοντά στους 30, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-59.
Πάνω κάτω το παιχνίδι μέχρι το τέλος, με τη μεγάλη διαφορά στο σκορ να μην απογοητεύει τους Pourangers, με τον Πλακίδη να βρίσκει χώρους και να σκοράρει για Αντίλαλο, με τον Σταυρόπουλο να προσπαθεί μέχρι τέλους για τους γηπεδούχους στον αιφνιδιασμό κυρίως, με το τελικό σκορ να είναι 38-78 σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι γεμάτο θέαμα και όμορφες φάσεις.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάϊνας με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 2 λάθη.
Από πλευράς Pourangers ξεχώρισε ο Δημήτρης Παντελεάκης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι Pourangers είχαν 15/44 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 5/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.
Συνολικά ο Αντίλαλος είχε 20/52 δίποντα, 12/40 τρίποντα, 2/2 βολές, 65 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.