69
D.Y. 18 15 14 22 - 69 -
Ναυαγοί 14 17 16 18 - 65 -

Άλμα παραμονής από τους D.Y.!

Πολύ σημαντική νίκη με σκορ 69-65 επί των Ναυαγών, που τους φέρνει αγκαλιά με την παραμονή στη Master League πέτυχαν οι D.Y. Η ομάδα του Κερασίδη με μεγάλη αποφασιστικότητα και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Ναυαγών, που είχαν σημαντικές απουσίες και να φτάσουν σε μία υπερπολύτιμη νίκη.

Με μεγάλη διάθεση στην άμυνα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι D.Y., όμως έβγαλαν πολύ νευρικότητα στην επίθεση, κάτι που είχε να μείνουν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς σκορ. Την ίδια στιγμή, οι Ναυαγοί βρήκαν λύσεις με Αθανασίου – Ψαλιδόπουλο και προηγήθηκαν με 6-2. Οι D.Y. βρήκαν τη λύση στην επίθεση με μακρινά σουτ (4 τρίποντα) και κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να μπουν σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και σε συνδυασμό με τον καυτό Αθανασίου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 18-14.

Οι D.Y. είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που τους έλειψε στο ξεκίνημα του αγώνα και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Με καλάθι του Καλαμπόκη προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 19-18, την ίδια στιγμή που οι Ναυαγοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Η είσοδος του Βλάχου έδωσε ενέργεια στους φιλοξενούμενους, όμως δεν ήταν αρκετό. Και αυτό διότι οι D.Y. “βομβάρδιζαν” από την περίμετρο με Τσούκα-Νικολάου, στέλνοντας τη διαφορά στο +11 (33-22) τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Ναυαγοί πάντως αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Βλάχο “μάζεψαν” τη διαφορά (33-31).

Με το “μαχαίρι στα δόντια” μπήκαν στην επανάληψη οι D.Y. και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά που είχαν χάσει στο φινάλε της δεύτερης περιόδου. Ο Κοτταρίδης έδειξε τον δρόμο, Δημητράκης και Καλαμπόκης έδωσαν λύσεις και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-34. Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που μπήκε ξανά στο ματς ο Βλάχος. Με πέντε δικούς του πόντους οι Ναυαγοί μείωσαν σε 42-39, το πιο σημαντικό ήταν πως είχαν βρει ξανά τον καλό τους εαυτό. Με σημείο αναφοράς την καλή άμυνα, ισοφάρισαν σε 47-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι Ναυαγοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, όπου και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (53-54), όμως δεν το διατήρησαν. Οι D.Y. με πρωταγωνιστή τον Δρακάκη απάντησαν με επιμέρους 7-3 και μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού (60-57) τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Βλάχος ήταν και πάλι εκεί για τους Ναυαγούς και ισοφάρισε σε 62-62, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη. Με μεγάλο καλάθι από τον Δρακάκη και 2/2 βολές από τον Κοτταρίδη οι D.Y. προηγήθηκαν με 66-62. Ο Βλάχος μείωσε σε 66-64, όμως Κοτταρίδης και Δρακάκης ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και “κλείδωσαν” τη νίκη με 69-65.

Οι D.Y.  τελείωσαν το ματς με 24-74 σουτ (32.4%), εκ των οποίων 12-42 τρίποντα (28.6%), 8-12 βολές (75%), μάζεψαν 42 ριμπάουντ (10-32), μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Ναυαγοί είχαν 23-63 σουτ (36.5%), εκ των οποίων 4-26 τρίποντα (15.4%), 15-30 βολές (50%), 47 ριμπάουντ (10-37), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 19 λάθη.

DY (Κερασίδης): Νικολάου 6, Κοτταρίδης 24, Δρακάκης 16 (7ρ.), Τσούκας 6, Δημητράκης 4, Φατούρος (7ρ.), Καλαμπόκης 4, Γιοπάνος 3, Κουσάσης 6 (8ρ.).

Ναυαγοί (Ψαλιδόπουλος): Χατζηιωσήφ 3 (15ρ.), Βλάχος 26 (7ρ.), Αγγελογιαννόπουλος 12 (7ρ.), Ζορμπάς 3, Ψαλιδόπουλος 11, Αθανασίου 10 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τεράστια θέληση των D.Y. που πολλές φορές τους γέμιζε με άγχος, αλλά εν τέλει τους οδήγησε στη νίκη που τόσο πολύ χρειάζονταν.