23/02/2020
Blazers BC 13 16 14 11 6 60 -
Titans 13 8 17 16 4 58 -

Blazers BC Vs Titans

Σε ένα πολύ όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι, οι Blazers B.C επιβλήθηκαν με 60-58 των Titans στην παράταση, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.
Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αθηναίο από πλευράς Blazers και τον Σακκά από Titans να είναι ιδιαιτέρως ενεργοί. Ο συνήθης ύποπτος Ηλιαδάκης ανέβασε ρυθμούς και με ένα τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο 13-13 που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.
Χουλιαράς και Εμμανουηλίδης σκόραραν νωρίς στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους Blazers να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, όντας λίγο καλύτεροι σε αυτό το διάστημα. Εκεί που πήγαιναν να μειώσουν οι Titans, δύο τρίποντα από τους μπόμπερ Καζαντζή και Τσολακίδη έδωσαν τη διαφορά των οχτώ πόντων στους Blazers, με 29-21 σκορ ημιχρόνου.
Ο Κατσιφής ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας σκορ στο ποστ για Titans, μειώνοντας στο 29-28. Ο Χουλιαράς μπήκε αποφασισμένος να κουβαλήσει την ομάδα των Blazers, όντας εξαιρετικός και σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Τσολακίδη, κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου, με 43-38.
Πόγκας και Κατσιφής κρατούσαν τους Titans κοντά στο σκορ, με τον Μπούτο να εμφανίζεται στο παιχνίδι επιθετικά για τα καλά και να δίνει σκορ για τους γηπεδούχους, πριν ο Μπαμπάτσικος εμφανιστεί στο κρίσιμο σημείο και δώσει ανάσες στους φιλοξενούμενους Titans, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση με 54-54, με την εξέλιξη του παιχνιδιού να κρίνεται στο έξτρα πεντάλεπτο!
Η κούραση και τα πολλά λάθη ήταν εμφανή στο πεντάλεπτο της παράτασης, με τις ομάδες να σκοράρουν με βολές εναλλάξ, μέχρι δύο συνεχόμενες του Καζαντζή και ένα τρίποντο του κομβικού Μπαμπάτσικου κρίνουν εν τέλει το πολύ όμορφο παιχνίδι, με τελικό σκορ 60-58 υπέρ των Blazers B.C.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μπούτος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Από πλευράς Titans ξεχώρισε ο Μίνωας Καραγεωργάκης με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 4 κοψίματα.
Συνολικά οι Blazers είχαν 18/40 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα και 22 λάθη.
Συνολικά οι Titans είχαν 23/66 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 3/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 14 κλεψίματα, 9 κοψίματα και 13 λάθη.