17/07/2020
ThunderDogs 9 11 16 25 - 61 -
Reload 10 21 15 18 - 64 -

Το πάλεψαν οι Thunderdogs, το πήραν οι Reload!

Το βράδυ της Πέμπτης 16, Ιουλίου στο κλειστό γήπεδο του Enersize, μετά από ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι, η Reload επικράτησε ξανά με 64 – 61 των Thunderdogs που πάλεψαν για την μεγάλη ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες που ήταν κάπως νευρικές. Μπερδεμπές(4)και Καπαρελιώτης(5)σκόραραν για τους Thunderdogs , ενώ για την Reload Ορέστης, Φ. Κοσμίδης,Λουφόπουλος και Λιλής έδιναν ισχνό προβάδισμα 9– 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα βρίσκοντας λύσεις με Μπερδεμπέ(4), Παπαγεωργίου και Καπαρελιώτη , όμως η ομάδα του Περιβολάρη με Λουφόπουλο, Φ. Κοσμίδη και Πανταζή να απαντούν πέρασε ξανά μπροστά με 17 – 22. Πρισιμιτζάκης με δίποντο και Σοφούλης με βολή μείωσαν στο καλάθι, αλλά η Reload με ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό από Φ. Κοσμίδη(4), Ορέστη, Λιλή και τρίποντο του Μπουφούνου στην εκπνοή πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 20-31!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Reload να ανεβάζει την διαφορά με δίποντο του Γ.Κοσμίδη και τρίποντο του Ορέστη, οι Thunderdogs όμως συνήλθαν γρήγορα και με Καπαρελιώτη, Πρισιμιτζάκη και τρίποντο του Πίνα πλησίασαν 30 – 36.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα 6 πόντους με καλάθια από Μπερδεμπέ, Καπαρελιώτη και Πρισιμιτζάκη ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λουφόπουλος με 8 προσωπικούς του πόντους έδινε προβάδισμα 36-46 στην ομάδα του.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπαγεωργίου έδειχνε πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της.Με τρομερή πίεση στην άμυνα, δύο τρίποντα του Πίνα, 5 πόντους του Πρισιμιτζάκη και βοήθειες από Σεφέρη και Καπαρελιώτη έφερε το ματς στα ίσια (50 – 50.). Η Reload βρήκε απάντηση με τρίποντο του Γ.Κοσμίδη, βολές του Λουφόπουλου και δίποντο του Φ.Κοσμίδη, οι Thunderdogs όμως με τρίποντα από Πρισιμιτζάκη, Μπερδεμπέ και καλάθια από Σεφέρη,Καπαρελιώτη έφτασε στο +4 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Σε εκείνο το σημείο Λουφόπουλος και Λιλής ήταν εύστοχοι από την γραμμή κάνοντας το ματς ισόπαλο και ο Κωσταντίνος Ορέστης με τρίποντη βόμβα από την γωνία διαμόρφωσε το τελικό 61 – 64 που έδωσε την νίκη και την πρόκριση στην Reload!

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέλιος Λουφόπουλος με 22 πόντους,5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Πίνας με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Thunderdogs είχαν 16 – 33 δίποντα, 8 – 37 τρίποντα, 5 – 13 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Η Reload είχε 15 – 36 δίποντα, 6 – 20 τρίποντα, 16 – 23 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Σοφούλης 1, Σεφέρης 4 (4ας.), Καπαρελιώτης 16, Παπαγεωργίου 3, Πίνας 10, Πρισιμιτζάκης 15, Μπερδεμπές 12(9ρ.).

Reload (Περιβολάρης): Γ. Κοσμίδης 3 (4ας.), Λουφόπουλος 22 (3ας.), Λιλής 7 (4ας.), Σούλτης 4, Πανταζής 4 (9ρ., Ορέστης 12, Φ. Κοσμίδης 11 (13ρ.), Μπουφούνος 1.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Thunderdogs για ανατροπή και η ψυχραιμία της Reload στα τελευταία λεπτά!