26/09/2020
Royal Cardinals - - - - - 72 -
Magoofyδες - - - - - 67 -

Royal Cardinals Vs Magoofyδες

Οι Royal Cardinals ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την φετινή χρονιά, αφού στο πρώτο τους παιχνίδι στο Basketaki Salonica Cup, κέρδισαν τους Μagoofyδες 72-67.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Royal Cardinals  μπήκαν στο παρκέ πολύ δυνατά και με τους Κυριαζόπουλο,Πανταζή και Καπούλα να σκοράρουν κατά ριπάς, προηγήθηκαν με 23-14 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικα γηπεδουχοι και  πάλι με πρωταγώνιστες τους Καπούλα(5 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο) και Κυριακόπουλο διατήρησαν το μικρό προβάδισμα τους, με τους Magoofyδες να παραμενουν κοντα στο σκορ χαρη στις προσπάθειες των Μπούζη και Χαραλάμπους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-33.

Στο τρίτο δεκάπλεπτο,ειχαμε τη προσωρινή ισοφάριση του σκορ σε 42-42 από τους Μagoofyδες με πρωτέργατη τον πυραβλοκίνητο Μπούζη αλλά κάπου εκει οι Royal Cardinals πατησαν το γκαζι και ξεφυγαν μεχρι και με 12 πόντους διαφορά,την οποία διατήρησαν και  στη μεγαλυτερη διαρκεια και του 4ου δεκαλεπτου!Οι Μagoofyδες έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να ανατρέψουν τη διαφορα και να ‘’κλέψουν’’ το παιχνίδι ,καθώς με τρίποντο του Καρβελα και έμεσο τριποντο του Χαραλάμπους μείωσαν τη διαφόρα στο τέλος,με το τελικό σκορ να είναι το 72-67 υπέρ των  Royal Cardinals

MVP της Αναμέτρησης ήταν ο Κυριακόπουλος Κυριάκος με 14 πόντους,8 ασσιστ,1 κλέψιμο,10 ριμπαουντς.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση για μπασκετ των 2 ομάδων