08/10/2020
Patras LakiStars 13 14 13 9 - 49 -
TECHbuddy 10 16 15 7 - 48 -

Patras LakiStars Vs TechBuddy

Το βράδυ της Πέμπτης, ένα ντέρμπι έκλεισε την αυλαία για την 1η βδομάδα του Βasketaki Patra’s League. Οι Lakis Stars του coach A. αναμετρήθηκαν με την TechBuddy του Βαλέρη. Το παιχνίδι ήταν ο ορισμός του ντέρμπι με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους, οι Stars έδειξαν την κλάση τους και πήραν το 1ο ροζ της χρονιάς, με σκορ 49-48!

Πολύ δυναμικά άρχισαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή τους και αυτό απέδωσε. 5 πόντους είχε ο Τζελέπης, με Καμπάση και Κόκκινο να ακολουθούν με 3. Για την Tech μόνο ο Κωνσταντόπουλος έδειχνε να μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεση, έχοντας 7 πόντους. Ακόμα χειρότερο βέβαια, ήταν ο τραυματισμός του βασικού forward Αμπατζή που άφησε εκτεθειμένη την Tech! Το σκορ της 1ης περιόδου ήταν 13-10!

Πιο γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο 2ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες έτρεξαν στο γήπεδο και προσπάθησαν να πετύχουν καλάθια σε ανοιχτό γήπεδο. Αυτό βέβαια ευνόησε τον ταχύτατο Καμπάση που σκόραρε άλλους 5 και έφτασε συνολικά τους 8. Στην αντίπερα όχθη, τον χαβά του συνέχισε ο Κωνσταντόπουλος με 6 ενώ τα 2 πρώτα του καλάθια έβαλε και ο Βαλέρης. Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 27-26 υπέρ των Stars!

Με όπλο την άμυνα και τον Κωνσταντόπουλο σε εξαιρετική μέρα, η Tech πέρασε μπροστά στην 3η περίοδο. Παρά το γεγονός ότι η αρμάδα του Βαλέρη είχε πολλές απουσίες, προσπάθησε και έτρεξε στο γήπεδο. Από 2 καλάθια είχαν οι Παπαδημητρόπουλος και Κωνσταντόπουλος, ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Κατσιγιάννης για την Tech. Την απόδοση τους έριξαν οι Stars, κάτι που έγινε αισθητό. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο βετεράνος πλέον Μανέτας με 4 καλάθια για το 40-41!

Με την διαφορά κυριολεκτικά στον πόντο, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Με σωστό πλάνο, οργάνωση και με φορμαρισμένους Τζελέπη και Καμπάση, οι Stars κατάφεραν να «κλέψουν» το ροζ από τους αντιπάλους τους την τελευταία στιγμή και να πάρουν την 1η νίκη για φέτος με σκορ 49-48. Η Tech από την άλλη έχασε 1 παιχνίδι που εύκολα θα μπορούσε να είχε κερδίσει!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 13 πόντους, 10 ριμπάπυντ (3-7), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 29:30 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/9 δίποντα (55,5%), 0/3 τρίποντα (0%) και 3/4 βολές (75%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Κωνσταντόπουλος με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ (7-11), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 34:50 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/17 δίποντα (29,4%) και 8/11 βολές (72,7%).

Σαν σύνολο, οι Patras Lakis Stars είχαν 17/43 δίποντα (39,5%), 2/20 τρίποντα (10%), 9/15 βολές (60%), 40 ριμπάουντ (9-31), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 24 λάθη. Η TechBuddy είχε 15/54 δίποντα (27,8%), 2/13 τρίποντα (15,4%), 12/17 βολές (70,6%), 43 ριμπάουντ (13-30), 2 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.

Lakis Stars(Αγγελόπουλος): Αξιώτης, Σκίτσας 4, Κόκκινος 6, Παπαφλωράτος, Μαρκόπουλος 2 (9 ριμπ), Σταματόπουλος 2, Τζελέπης 10, Μανέτας 10, Καμπάσης 13 (10 ριμπ), Γριντζιώτης 2

TechBuddy(Βαλέρης): Κατσιγιάννης 3, Μακρυγιώργος, Παύλος 8, Παπαδημητρόπουλος 8, Αμπατζής, Κωνσταντόπουλος 18 (18 ριμπ), Βαλέρης 11 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα του Κωνσταντόπουλου που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι σχεδόν μόνος του!