15/10/2020
Patras Havalakers 21 15 15 26 - 76 -
Oklaχώμα 17 17 23 27 - 84 -

Ο νέος είναι ωραίος και νίκη-ποίημα απο την OklaΧωμα!

Το βράδυ της Πέμπτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι αήττητοι από τον τελικό 2018-19 Havalakers αναμετρήθηκαν με την νεοφώτιστη OklaΧώμα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, με την ομάδα του Μπερδέση με πρωταγωνιστή τον Παναγόπουλο που μέτρησε 35 πόντους (!) να παίρνει την νίκη με σκορ 76-84 και να υποχρεώνει τους Havalakers σε ήττα ύστερα από 1,5 σχεδόν χρόνο!

Πολύ δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι και οι 2 ομάδες με την επίθεση να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Κουπί για τους δευτεραθλητές τράβηξε το θωρηκτό που ακούει στο όνομα Λυκούδης με 7 πόντους και ουκ ολίγα ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Παναγόπουλος για το 21-17 της 1ης περιόδου!

Κατά 2 πόντους μείωσαν την μικρή διαφορά, οι φιλοξενούμενοι. 3 καλάθια είχε ο Σολδάτος και 5 ο Κουκουλομάτης για την Okla ενώ 7 είχε ο Λυκούδης για τους «χαβαλέδες». Το σκορ ήταν πολύ υψηλό με το lead να αλλάζει συνεχώς χέρια! Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του 1ου ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 36-34 υπέρ των γηπεδούχων!

Με οδηγό τον Παναγόπουλο και συνοδηγό τον Ορφανίδη, η ομάδα του Μπερδέση δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο. Σε αυτό συνέβαλε και η δημιουργία του point guard της OklaΧώμα που έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. 5 πόντους με 1 δύσκολο τρίποντο είχε ο Τζέλης για τους Havalakers, που δεν είχαν απάντηση στην απόδοση του Παναγόπουλου. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 15-23!

Με την OklaΧώμα στο +6, τα πράγματα έμοιαζαν δύσκολα αλλά προφανώς όχι ακατόρθωτα για την αρμάδα του Κωνσταντακόπουλου. Το δίδυμο Παπαδόπουλος-Λυκούδης έπαιξε καταπληκτικά (15 πόντοι) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει τους «χαβαλέδες» από την 1η ήττα μετά από πάρα πολύ καιρό. 18 από τους 27 πόντους της OklaΧώμα είχε ο μαέστρος Παναγόπουλος, που ολοκλήρωσε το κρεσέντο του, με 35 πόντους και 8 μαγικές ασίστ! Το παιχνίδι έληξε με σκορ 76-84 με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν στο καλύτερο, μέχρι στιγμής, ποιοτικά παιχνίδια της σεζόν.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Παναγόπουλος με 35 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 36:19 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%), 6/14 τρίποντα (42,9%) και 9/12 βολές (75%). Για τους Havalakers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λυκούδης με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ (6-13), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 8/16 δίποντα (50%), 2/7 τρίποντα (28,6%) και 3/10 βολές (30%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 25/54 δίποντα (46,3%), 5/24 τρίποντα (20,8%), 11/26 βολές (42,3%), 45 ριμπάουντ (11-35), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 27/58 δίποντα (46,5%), 8/22 τρίποντα (36,4%), 14/23 βολές (60,9%), 54 ριμπάουντ (13-41), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 11 λάθη.

Havalakers(Τζέλης): Σύψας 11, Τζέλης 7, Παπαδόπουλος 12 (8 ριμπ), Χρυσανθόπουλος 8, Καλός 7, Κυρσανίδης 6, Κωνσταντακόπουλος, Λυκούδης 25 (19 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 4 (9 ριμπ), Μπερδέσης 1, Σολδάτος 10 (11 ριμπ), Γεωργακόπουλος 7, Παναγόπουλος 35 (8 ασίστ), Κουκουλομάτης 5, Γκότσης 8 (15 ριμπ), Χρυσανθακόπουλος 6, Ορφανίδης 8.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ασταμάτητο κρεσέντο του Δημήτρη Παναγόπουλου!