18/09/2021
The Toy Men 4 7 2 9 - 22 -
Above The Rim 12 15 16 19 - 62 -

Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα για τους Above The Rim

Οι Above The Rim , δεν συνάντησαν προβλήματα στην πρεμιέρα τους στο Basketaki Cup και πήραν μία εύκολη νίκη με 22-62 κόντρα στους The Toy Men

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά δυναμικό και για τις δύο ομάδες, αφού το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό. Oι Above The Rim, έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους ,καθώς προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 4-12.Καταλυτικοί παίχτες για την ομάδα των νικητών ήταν οι Δημήτρης Ζανδές και Θοδωρής Παπίας που πέτυχαν από 16 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ξέφυγε κι άλλο με την διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους για την νικήτρια ομάδα με επιμέρους σκορ 11-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Above The Rim ήταν πιο ουσιαστικοί συνεχίζοντας την πολύ καλή τους άμυνα. Στην τρίτη περίοδο δέχτηκαν μόνο 2 πόντους και σκόραραν 16 με το σκορ να είναι 13-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει με τους Above The Rims  να διατηρούν με ασφάλεια το προβάδισμά τους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μεγάλη διαφορά για τους νικητές , 22-62.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Ζανδές  με 16 πόντους, 3 κλεψίματα και 1 λάθος στον αγώνα. Από την αντίπαλη ομάδα ξεχώρισε ο Σαράντης Κωνσταντινίδης σκοράροντας 7 πόντους για την ομάδα του.

The Toy Men: Καλτσάς 1, Σιούτης 3, Κορτινεντζάκης 6, Πετιμετζάκης 3(1),Στρατίκης 3(1), Κωνσταντινίδης 6

Above The Rim: Ζανδές 16 ,Τζιούφας, Χατζηεμμανουήλ 9(1), Κατάκης 2, Παγώνης 7(1),Παπίας 19(1), Παπαευθυμίου 2, Ανδρεάδης 2,Κοντογιώργος 5