11/11/2021
Think Digital - - - - - 44 -
Peteenagers BC - - - - - 34 -

Think Digital Vs Peteenagers BC

Ένα ωραίο παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Πέμπτης. Πιο συγκεκριμένα, η Think Digital Group αναμετρήθηκε με την ομάδα των Peteenagers. Το παιχνίδι ήταν στην κυριολεξία ένα one-man show, καθώς ο Γεωργακόπουλος έκανε γιο-γιο παίχτες και αντιπάλους και έδωσε απλόχερα την νίκη στην ομάδα του με σκορ 44-34!

Μια διαφορά 9 πόντων δημιούργησε η TDG στο 1ο δεκάλεπτο. 17 πόντους είχε η γηπεδούχος ομάδα και ήταν όλοι του Γεωργακόπουλου. Ο guard της TDG έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ και σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο. 2 καλάθια είχε ο Λέζος για τους «πετεινούς».

Τον χαβά του συνέχισε ο Γεωργακόπουλος στην 2η περίοδο. Έβαλε συνολικά 23 σερί πόντους και απογείωσε την διαφορά στους 11 πόντους. 3 πόντους είχε και ο Σταγκίδης. Στην αντίπερα όχθη, 4 πόντους πέτυχε ο Δρουγούδης για τους εκτός ρυθμού Peteenagers. 10-8 ήταν το επιμέρους σκορ.

Πολύ πιο αργός έγινε ο ρυθμός του αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες εμφανώς κουρασμένες, αστόχησαν σε πολλά σουτ ενώ δεν έλλειψαν και τα λάθη, 7-9 ήταν το σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο κάτι που αποδεικνύει την έλλειψη αντοχών και στους 2 πάγκους. Από 3 πόντους είχαν Σταγκίδης και Γεωργακόπουλος για την TDG ενώ, 1 δύσκολο τρίποντο έβαλε ο Χατζαντώνης για τους «πετεινούς».

Με την διαφορά στους 9, η TDG είχε ένα σοβαρό αβαντάζ στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Λέζος να προσπάθησε, να έκλεψε μπάλες και να έβαλε 7 πόντους αλλά ο Γεωργακόπουλος ήταν σε πραγματικά πολύ καλό φεγγάρι, με αποτέλεσμα να χαρίσει στην ομάδα του, την νίκη με σκορ 44-34!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 4 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μέμος Λέζος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ (4-7), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 33:22 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 12/36 δίποντα (33,3%), 5/17 τρίποντα (29,4%), 5/7 βολές (71,4%), 43 ριμπάουντ (11-32), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 13/54 δίποντα (24%), 1/17 τρίποντα (5,9%), 5/9 βολές (55,6%), 43 ριμπάουντ (18-25), 3 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Δήμος, Σταγκίδης 9 (12 ριμπ), Καπερώνης 6, Γεωργακίλας (8 ριμπ), Βακιρτζόγλου, Κανούτος, Μαρίνης, Κουμπουρλής, Γεωργακόπουλος 29 (11 ριμπ).

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 5, Δημητριάδης 4, Λέζος 15 (11 ριμπ), Διαμαντόπουλος 2, Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος 2, Ασπρούλιας 4 (7 ριμπ), Δρουγούδης 4.

Τι μας άρεσε: Προφανώς, η παράσταση του Γεωργακόπουλου!