48
Falcons - - - - - 50 -
45ers - - - - - 48 -

Touvlakers Vs 45ers

Δύσκολα έβαλαν οι 45ers στο σύνολο του Θεοδωρακόπουλου το βράδυ της Τρίτης, με την παρέα του Κόκκινου να προσπαθεί για το καλύτερο. 50-48 ήταν το τελικό σκορ, με τους Touvlakers να «δραπετεύουν» από το Promitheas Park με την νίκη χάρις στον Γιώργο Ιωάννου!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ. Με σωστές επιθέσεις και ευστοχία, οι Touvlakers πήραν προβάδισμα 5 πόντων (16-11). Ο Ιωάννου με 8 πόντους από πλευράς Touvlakers και ο Προβίδας με 7 πόντους από πλευράς 45ers, διακρίθηκαν για τις ομάδες τους.

Στη δεύτερη περίοδο, εμφανίστηκαν οι παθογένειες των 2 ομάδων επιθετικά, κάτι που φαίνεται από το επιμέρους 8-4 υπέρ των 45ers και το συνολικό 20-19 υπέρ των Touvlakers στο ημίχρονο. Ο Κρίβας με 6 πόντους για τους «σαρανταπεντάρηδες» ξεχώρισε, ενώ οι Φώτου και Δελέγκος σημείωσαν τα μοναδικά καλάθια των Touvlakers.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ιωάννου με 10 πόντους στο διάστημα αυτό διακρίθηκε για την ομάδα των Touvlakers και κράτησε την ομάδα του μπροστά στο παιχνίδι (34-31). Οι Σπανός και Κρίβας με 4 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους 45ers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες πάλεψαν «σώμα με σώμα» για τη νίκη και οδηγηθήκαμε σε ντέρμπι μέχρι το τελευταίο σουτ. Οι Touvlakers με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιωάννου με κρίσιμα καλάθια κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και της έδωσε τη μεγάλη νίκη με το τελικό σκορ 50-48. Ο Μαυρόγιαννης με 6 πόντους στο διάστημα αυτό δε μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ιωάννου με 26 πόντου, 12 ριμπάουντ (0-12), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Ο Γιώργος Κρίβας ξεχώρισε για τους ηττημένους με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 34:34 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 17/59 σουτ (28,8%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 11/17 βολές (64,7%), 44 ριμπάουντ (9-35), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Οι 45ers είχαν 18/71 σουτ (25,4%), 3/22 τρίποντα (13,6%), 9/14 βολές (64,3%), 47 ριμπάουντ (14-33), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη.

Touvlakers(Ιωάννου): Φίλιας (8 ριμπ), Ιωάννου 26 (12 ριμπ), Μάκκας 3, Κοτσώνης, Φώτου 4, Μπουχάγιερ 5, Δελέγκος 12 (13 ριμπ).

45ers(Γραμματικόπουλος): Δράκου 2, Γκοτσόπουλος, Σπανός 6, Κρίβας 14 (10 ριμπ), Κόκκινος, Προβίδας 12 (11 ριμπ), Μαυρογιάννης 8 (7 ριμπ), Κούλης 6.

Τι μας άρεσε: Το πόσο εύκολα συνδέεται με το καλάθι ο Γιώργος Ιωάννου!