19/11/2022
Undrafted 6 11 7 16 - 40 -
Melisses BC 5 13 13 7 - 38 -

9-0 οι Undrafted σε μάχη μέχρι εσχάτων!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με απίθανες άμυνες και μάχες σώμα με σώμα, οι Undrafted κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο επικρατώντας στα τελευταία δευτερόλεπτα απέναντι στις σκληροτράχηλες Melisses με 40 – 38.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ γρήγορο αλλά διέπρεψαν οι άμυνες με το σκορ να μένει χαμηλά(6-5). Ο Κόντος με 4 πόντους ξεχώρισε για τους πρωτοπόρους , ενώ στις Μέλισσες, Παπαδιάς και Φράγκος έδωσαν τις λύσεις.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Μέλισσες πήραν τα ηνία του αγώνα και με αιχμή του δόρατος τον Στέφανο Μπουγιούκο που πέτυχε 8 πόντους και τον Παπαδιά να σκοράρει από την περιφέρεια, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 17 – 18. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Undrafted που υπέφεραν από την ασφυκτική άμυνα κυρίως του Γανωτάκη, είχαν τον Κόντο σε καλή μέρα με 6 ακόμα πόντους και τον Πανταζή να δίνει λύσεις στο τελευταίο λεπτό με 4.

Οι μάχες σώμα με σώμα συνέχισαν να είναι εντυπωσιακές στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις Μέλισσες να ξεφεύγουν στο τέλος με +7. Ματεντζόγλου και Τσιάνος πέτυχαν από 3 πόντους στην προσπάθεια των Undrafted για να γυρίσουν το ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρώτο βιολί τον Γαρυφαλλάκη με 5 πόντους , τον Δούκα να ακολουθεί με 4 και buzzer beater του Σ.Μπουγιούκου διαμόρφωσαν το 24 – 31.

Η ομάδα του Αγρογιάννη πατούσε καλύτερα στο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και με τον Θεοδωρόπουλο να είναι ηγετικός με 7 πόντους, κατάφεραν να ξεφύγουν με 6, για να έρθουν οι Μέλισσες με τον Γαρυφαλλάκη να βγαίνει μπροστά με 5 πόντους και δίποντο του Σ. Μπουγιούκου, φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους (37 – 38). Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, έπεφταν κορμιά στο παρκέ, με τους πρωτοπόρους να βγάζουν τον χαρακτήρα του νικητή και με βολές από Πανταζή και Κόντο να φτάνουν τελικά στο δίποντο με σκορ 40 – 38.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Θεοδωρόπουλος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Undrafted είχαν 12/43 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Melisses είχαν 9/26 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 8/10 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Undrafted(Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 7, Κόντος 11, Ματεντζόγλου 5, Παναγόπουλος, Πανταζής 7, Παπαγεωργίου, Τσιάνος 10(10ρ.), Υφαντής.

Melisses (Σ.Μπουγιούκος): Γανωτάκης 4, Γαρυφαλλάκης 10, Δούκας 3, Μπάνος, Α. Μπουγιούκος 2, Παπαδιάς 3, Φράγκος 4, Σ. Μπουγιούκος 12.

Τι μας άρεσε: Έγιναν τρομερές μάχες σώμα με σώμα αλλά το παιχνίδι παρά την δυσκολία του έμεινε μέσα σε αθλητικά πλαίσια και δεν μπορούμε να παραλείψουμε την απίστευτη άμυνα που βγάζει σε όλο το παιχνίδι ο Μάνος Γανωτάκης!