30/03/2024
N.A. 99ers 18 17 14 16 - 65 -
Σκακιστές 16 19 23 7 - 65 -

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι 99ers με τους Σκακιστές!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, Northern Athens 99ers και Σκακιστές αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 65-65 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Development League, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του επαναληπτικού.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με το τιμόνι να αλλάζει διαρκώς χέρια και τελικά τους Northern Athens 99ers να προηγούνται με 18-16, έπειτα από 6 πόντους του Κοκκίνη, 3 του Μαραγκουδάκη και τρίποντο του Δημάδη. Ο Κανδηράκης με τρεις τρίποντες βόμβες και ο Μιχαηλίδης με 7 πόντους  τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Καραλή και βοήθειες των Μιχαηλίδη, Αθανασίου και Κανδηράκη, οι Σκακιστές βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +6, 22-28, 4:00 για την ανάπαυλα. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Καζάκου, αφού με τον Βασιλάκη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να σκοράρει 8 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Δημάδη με 4, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 35-35!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αντωνάκη πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Αθανασίου, 6 του Μιχαηλίδη και δύο νέα τρίποντα του Κανδηράκη, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 42-55, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Northern Athens 99ers αντέδρασαν γρήγορα και με 8 πόντους του Μαραγκουδάκη και 6 του Παντελίδη, μείωσαν στους 6, 49-55! Την τελευταία λέξη, όμως, του τρίτου δεκαλέπτου την είπε ο Γιάννης ο Γκουρβέλος και με buzzer beater τρίποντο από το κέντρο, διαμόρφωσε το 49-58 υπέρ των ερυθρολεύκων!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Βασιλάκη και Παπαπέτρου, κατάφεραν να προσπεράσουν με 63-61, 5:00 για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά και έτσι οι 4 πόντοι του Μιχαηλίδη διαμόρφωσαν το τελικό 65-65, με τους παίχτες να φωτογραφίζονται παρεούλα στο φινάλε!

Πολυτιμότερος των Northern Athens 99ers ο Κοκκίνης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson MVP των Σκακιστών ο Μιχαηλίδης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές και 8/16 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Northern Athens 99ers (Καζάκος): Κοκκίνης 8, Δημάδης 8 (2), Καθάριος 7, Μελέτης 2, Παντελίδης 6, Μαραγκουδάκης 15, Παπαπέτρος 5, Βασιλάκης 14

Σκακιστές (Αντωνάκης): Μεγαγιάννης, Μπουργαζάς, Γκουρβέλος 9 (1), Κανδηράκης 18 (6), Αθανασίου 9 (1), Μιχαηλίδης 22, Καραλής 7

Τι μας άρεσε: Η ένταση που υπήρχε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας πως και στο δεύτερο παιχνίδι θα δούμε ματσάρα!