16/10/2022
Yugoπλάστιγγα 17 20 9 13 - 59 -
Anatolians Jazz 13 12 14 15 - 54 -

Ανώτερη η Yugoπλάστιγγα!

Στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας η Yugoπλάστιγγα πήρε μία σημαντική νίκη ενάντια στους Anatolians Jazz με 59-54.

Η Yugoπλάστιγγα μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και με τις όμορφες συνεργασίες του Κεσίδη και του Καπετάνιου κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Anatolians Jazz με τα καλάθια του Παρισάκη κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι και να διαμορφώσουν το 17-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με τα μεγάλα καλάθια του Χρήστου ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ απο την περιφέρεια και τα καλάθια του Μπαντή να μην είναι αρκετά για να σταματήσουν το επιθετικό κρεσέντο της Yugoπλάστιγγα, με το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 37-25.

Στη τρίτη περίοδο οι Anatolians Jazz μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκν το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και με τα καλάθια των Μπαντή και Καπετάνιου μείωσαν ξανά την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Η Yugoπλάστιγγα ήταν πολύ άστοχη και δεν μπόρεσε να βρεί λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων με το 46-39 να δείχνει οτι τίποτα δεν έχει κριθεί.

Στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Anatolians Jazz συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Έσφιξαν την άμυνα κοντά στη ρακέτα και με όμορφες συνεργασίες του Μπαντή και του Κεσίδη πλησίασαν στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως η Yugoπλάστιγγα έβρισκε λύσεις στο πρόσωπο του Χρήστου και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της κατακτώντας μία πολύ σημαντική νίκη με 59-54.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Χρήστου με 20 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Anatolians Jazz ξεχώρισε ο Γεώργιος Μπαντής με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Yugoπλάστιγγα: Κουμαλάς 6(1), Μαρλίδης 4, Καπετάνιος 7, Δεληγεωργόπουλος, Καραμεσίνης 2, Κεσίδης 14(4), Παρταλίδης 6, Αμπατζίδης, Χρήστου 20, Βαλκουμάς.

Anatolians Jazz: Παρισάκης 11, Παπαιωάννου, Καρράς, Χατζηεμμανουήλ 4, Βαφειάδης 4, Ζαρακινός, Χατζόπουλος 4, Αλεξιάδης 8, Μπαντής 18, Καραγκούνης 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Anatolians Jazz, οι οποίοι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.