09/11/2022
Leathal Pistols 24 16 16 17 - 73 -
Salonica Titans 14 16 15 14 - 59 -

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους Pistols!

Οι Pistols ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στην πρώτη περίοδο. Με όπλο την καλή τους άμυνα πήραν ψυχολογία και με τα καλάθια του Μιχέλη έφτιαξαν μία διαφορά σφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Βασιλειάδη να βγαίνει μπροστά και να διαμορφώνει το 24-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι Salonica Titans μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την αντεπίθεση τους με μπροστάρηδες τον Δελανδρέα και τον Καλογήρου, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους στο πρόσωπο του Κουκουρέλη για να διαμορφωθεί το 40-30 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους, βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Βανδήρα και του Αξαμπανόπουλου. Οι Pistols άντεξαν στην πίεση και διατήρησαν την διαφορά που είχαν από το πρώτο ημίχρονο, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με πλουραλισμό στην επίθεση φιαμόρφωσαν το 56-45.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Οι Salonica Titans προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς οι Pistols διατηρούσαν την ψυχραιμία τους και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας πάντα έβρισκαν την καλύτερη λύση στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη με σκορ 73-59.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάννης Δελανδρέας με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Pistols: Μιχέλης 25(4), Καραγκαούρης 9, Πρωτογερόπουλος 2, Αλβανός 10, Κουκουρέλης 15(2), Αγτζίδης 7(2), Ρωσσίδης 3(1), Κάλλιας, Χατζημιχαήλ 2.

Salonica Titans: Δελανδρέας 10, Βασιλειάδης 12, Καλογήρου 10(1), Σαρασίτης, Βανδήρας 8(1) Παταπούδης 3, Τσιβελεκίδης 2, Αξαμπανόπουλος 8, Καρκαλιάνης 3(1), Πούλιος.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο επιθετικός πλουραλισμός των δύο ομάδων.