25/02/2024
Sky is the limit 8 15 10 17 - 50 -
Jackals 25 22 26 26 - 99 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Jackals!

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι Jackals μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά οι Jackals κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση επί των αντιπάλων τους.

Με όπλο τους την δυνατή τους άμυνα ιδιαίτερα μετά τα μισά της πρώτης περιόδου οι Jackals κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 8-25. Το αρχικό 8-5 που είχε διαμορφωθεί περίπου στα μισά της πρώτης περιόδου, διαδέχθηκε ενα σερί 0-20 που κατάφεραν να τρέξουν οι φιλοξενούμενοι αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε κάκες επιλογές στην επίθεση και σε λάθη που τους έδωσαν εύκολους πόντους και ψυχολογία

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη οι Jackals κατάφεραν αρχικά να διατηρήσουν τα διψήφια προβαδίσματα τους με πολυφωνία στην επίθεση να μετατρέψουν το 23-36 σε 23-47 τρέχοντας ένα σερί 0-11 με 4 πόντους του Τάσκα , 3 πόντους από τον Ζωγράφο και από ένα καλάθι τους Φιλιππίδη και Μινασίδη και  που έμελε να ήταν και το σκορ τοου πρώτου ημιχρόνου

Παρά την διαφορά που είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Jackals μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μισό να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να αντιδράσουν. Η πολύ καλή αμυντική λειτούργεια τους συνεχίστηκε και με πολύ όμορφες συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με διαφορά 40 πόντων (33-73) τρέχοντας ένα επιμέρους 10-26 στο τρίτο δεκάλεπτο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί, οι δύο ομάδες δοκίμασαν διάφορα σχήματα με σκόπο να καταφέρουν να είναι πιο έτοιμοι στα επόμενα παιχνίδια καθώς και να εντοπίσουν τυχόν αδυναμίες για να τις διορθώσουν

MVP για τους νικητές αναδείχτηκε ο Ιωάννης Δημητρόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασσίστ , 5 κλεψίματα και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Για τους ηττημένους άξιος αναφοράς ήταν ο Κοτζαδάμης με 11 πόντους,3 ριμπάουντ , 6 ασσίστ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Sky is the limit: Καλαίτζής,Καραδήμος 19, Καφάσης Π. 7,Καφάσης θ. 5,Κουτσάρης 2,Κοτζαδάμης 11,Λεφάκης 6(2),Τσάνης

Jackals: Δημητρόπουλος 17(3), Ζωγράφος 5(1), Καραμανώλης 6,Κατσουπάκης 2,Μηνασίδης 10,Μπουλγουράνος 12,Τάσκας 25(1),Τζόκας3(1),Φιλιππίδης 19(3)