48
Coble 8 7 19 14 - 48 -
Salonica Old Stars 10 16 6 14 - 46 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Co-Ble!

Στο κλειστό γήπεδο της Δέκα οι Co-Ble πήραν μία πολύ δύσκολη νίκη ένάντια στους Salonica Old Stars με 48-46.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στην πρώτη περίοδο, καθώς ήταν αρκετά άστοχες στην επίθεση και υπέπεσαν σε πολλά λάθοι. Οι Salonica Old Stars κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τα καλάθια του Τροκάνα κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 8-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους. Οι Salonica Old Stars  με όμορφες συνεργασίες βρήκε έυκολα καλάθια με τον Ματούλα και τον Μωυσάκο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση. Οι Co-Ble δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους και με κάποια επιθετικά ξεσπάσματα του Ντισλή προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, με το  15-26 να χωρίζει τις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Οι Co-Ble στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Salonica Old Stars μειώνοντας αργά αλλά σταθερά την διαφορά στο σκορ. Ο Παπίας και ο Ντίσλης ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση βάζοντας μπροστά την ομάδα τους με 34-32. Οι φιλοξενούμενοι έπαθαν μπλακ άουτ στη τρίτη περίοδο και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο είδαμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές μάχες σώμα με σώμα καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν να πάρουν την νίκη. Μεγαλύτερη ψυχραμία έδειξαν οι Co-Ble και με σωστές επιλογές στην επίθεση κράτησαν την διαφορά και κέρδισαν τον αγώνα με το 48-46 να είναι το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γεώργιος Ντισλής με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τροκάνας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Co-Ble: Τζιούφας, Παπίας 14(1), Ντίσλης 15, Αλευράς, Παυλογιάννης 4, Τσιότρας 8(1), Κυριακόπουλος 7.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης, Βελίκης 6(1), Βλάχος, Ματούλας 19(2), Μωυσάκος 5(1), Αλεξιάδης 4, Τροκάνας 12(1).

Τι μας άρεσε: Ο ανταγωνισμός και το πάθος των δύο ομάδων για τηννίκη.